«Прийшов час для впровадження нових систем», – Маркіян Мальський про роботу обладміністрацій
Колишній голова ЛОДА Маркіян Мальський вважає, що нинішня система обласної влади застаріла, тож її реформування – на часі. Про це він розповів у коментарі журналістам.
«Думаю, що вже прийшов час на зміни. Певний період часу області адміністрації, напевно, відігравали ту роль, яка на них покладалася. Але зараз вже прийшов час на реформи, на зміни. Думаю, що реформа децентралізації, яка планується, однозначно буде позитивна, – повідомив екс-голова ЛОДА. – Передання влади та функцій державної влади на рівень місцевого самоврядування вже давно є потрібним і, попри те, що обладміністрація гарно справляється з різного роду функціями, часи вже прийшли на впровадження кращих систем. Однозначно, реформа децентралізації принесе позитив, ми побачимо, що префекти відіграватимуть зовсім іншу роль, ті функції, які на сьогодні відіграють облдержадміністрації, треба вже передавати на рівень місцевого самоврядування».
На думку колишнього голови ЛОДА, такі зміни у структурі дозволять регіональній владі бути ближчою до людей та припинить дискусії про централізацію в прийнятті рішень. «Реформа в першу чергу покликана якомога більше функцій у сфері будівництва, нагляду за певними напрямками тощо передати на рівень місцевого самоврядування, в той час, як префектури будуть здійснювати більше контроль за місцевими радами у дотриманні законодавства, Конституції, аби їхні рішення не виходили за межі повноважень, відповідали законам України. Фактично, вони будуть більше органом нагляду. Разом з тим, я розумію, що функція префектур вже буде набагато менша, а вже об’єднані територіальні громади будуть безпосередньо самі вирішувати, що їм є найбільш необхідним, на що витрачати кошти і люди на місцях зможуть більш ефективно впливати на прийняття тих чи інших рішень. Не секрет, що дуже часто велися дискусії про те, що центру області не настільки зрозуміло, що потребують громади. А тепер громади самостійно будуть вирішувати, на що їм витрачати кошти, самостійно контролюватимуть виконання робіт. Це, однозначно, є великим позитивом, тому що коли люди будуть брати на себе відповідальність безпосередньо на місці за виконання тих чи інших проєктів, ми побачимо якісно інший результат».
Водночас, за його словами, намагання принаймні частково змінити систему управління по області, аби зробити її ефективнішою, вже існують. Мальський пояснює: «Я і мій наступник, Максим Козицький, однозначно, втілювали багато різних намагань. Я бачу, що Максиму багато що вдалося гарного з менеджерської точки зору. Я, зі свого боку, більше намагався подивитися на те, чи потребують якісь нові напрямки реалізації різних програм. Скажу, що реалізовувати зміни достатньо складно і добре, коли відбувається така системна реформа, якою стане реформа децентралізації. Адже інші адміністрації в інших областях можуть, наприклад, не сприймати ту політику, яку веде окремо взята ОДА. Коли ж є один голос і коли, наприклад, Офіс президента чітко розуміє й підтримує те, що потрібна реформа конкретного формату, це буде мати більш системний і правильний ефект. Зрозуміло, що кожна адміністрація має свої особливості, багато залежить від керівників департаментів, бо саме вони є відповідальними за роботу в секторальних напрямках. Мені видається, що тут Львівщині достатньо щастило, бо керівники департаментів є відповідальними та фаховими людьми, є патріотами, бо не все залежить від голови області, а багато залежить саме від них».
Як додає Маркіян Мальський, питання не у роздутості штату адміністрації, що їй часто закидають, відповідно, скорочення працівників не може підмінити собою повноцінне реформування. За його словами, таке враження щодо штату здебільшого складається, якщо не працювати у самій структурі, адже на ділі фахівців часто бракує. «Багато критики було з тим, що штат адміністрації роздутий, чи з тим погоджуватися, чи ні – дуже спірне питання. Спочатку, коли ти приходиш і починаєш керувати адміністрацією, видається, що людей забагато, потім починаєш розуміти, що їх, можливо, і замало. Ми повинні дивитися системно на те, що система державного управління має бути відбудована в Україні якнайкраще, ми не можемо собі дозволяти неефективні системи», - пояснює екс-очільник ЛОДА.
«Загалом ця реформа відповідає духу європейських цінностей, вона у принципі на часі, - резюмує Мальський. – Багато поодиноких проблем було складно вирішити, а запровадивши цю реформу, вдасться, фактично, поставити крапку в багатьох питаннях. Управління на місці буде значно більш ефективним. Зрозуміло, що будуть певні зміни й деякі ОТГ у процесі свого існування переформатуються, але потрібно робити ці перші кроки. На жаль, бюджети наші є набагато менші, ніж у Європі, але хочеться вірити, що економіка буде розвиватися, бо чим більше буде сплачуватися податків, тим більш ефективною буде будь-яка система».