Про надзвичайний стан в Угорщині
Надзвичайний стан в Угорщині діяв ще з 2020 року, але зараз ковід є недостатньою причиною для його продовження
Інші блоги автора
- Про відмову угорців від заборони на транзит зброї 20 лип 2022, 14:21
До теми
Перше, це надзвичайний стан (або якщо дослівно то надзвичайна ситуація), а не воєнний стан. На жаль, маніпуляція щодо запровадження саме військового стану в Угорщині є результатом безвідповідальної маніпуляції на рівні угорського уряду. На офіційній сторінці Віктора Орбана у Facebook, як і в його оголошенні надзвичайного стану, використано формулювання «воєнний надзвичайний стан» («háborús veszélyhelyzetet»). Це ж саме формулювання поширено на офіційних сторінках уряду.
Чимало видань опублікували саме це формулювання, хоча в законодавстві такого формулювання немає.
Ось так звучить оновлена 53 стаття Конституції: «A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be.» Перекладається так: Уряд оголошує надзвичайний стан у випадку... і далі йде перерахування, «збройного конфлікту», «війни», «гуманітарної катастрофи в сусідній країні».
Аналогічна маніпуляція досі лунає в офіційній риториці про те, що Угорщина забороняє транспортування зброї для України своєю територією, хоча рішенням уряду вона це якраз дозволяє.
Друге, хоч проголошений Орбаном надзвичайний стан через війну в сусідній країні почав діяти в ніч на середу, тобто сьогодні, АЛЕ, і це схоже є новиною, в тому числі для багатьох угорців, зараз, у ці хвилини, власне як і з березня 2020 року, тобто вже понад 2 роки, в Угорщині вже діє надзвичайний стан. Його було запроваджено в 2 спроби з певними змінами якраз у першій половині 2020 року через пандемію коронавірусу. Востаннє цей надзвичайний стан було продовжено в Угорщині у грудні 2021 року і він мав діяти до 31 травня цього, 2022 року, включно.
Важлива деталь: нинішній надзвичайний стан через ковід в Угорщині діє навіть в умовах, що фактично всі карантинні обмеження (носіння масок у приміщеннях, великі мітинги, тощо) скасовані ще з початку березня. Зараз виходить, що один надзвичайний стан змінює інший.
Третє, запровадження нового надзвичайного стану через війну в Україні не є екстраординарною новиною для всіх, хто слідкує за діями команди Орбана. Чому? Тому що про саме такий надзвичайний стан і такі його підстави заговорили ще в другій половині квітня цього року, через 2 тижні після виборів (3 квітня). Тоді керівник адміністрації Віктора Орбана Гергей Гуйяш анонсував поправку до Конституції (№10), згідно з якою було запропоновано, що надзвичайний стан може бути введений через війну, військовий конфлікт чи гуманітарну катастрофу в сусідній країні. Досі таких підстав угорське законодавство не передбачало. Ну не міг же Віктор Орбан далі продовжувати надзвичайний стан на підставі коронавірусу... Відтак, вчора угорський парламент конституційною більшістю (136 голосів з 199), яку має правляча команда Фідес-КДНП, проголосував цю поправку до Конституції, і Віктор Орбан з чистою совістю та стурбованим обличчям запровадив ще один надзвичайний стан.
Четверте, чому саме зараз – питають в мене. У попередньому пункті описаний юридичний момент, чому зараз, а не скажімо 24, 25 чи 26 лютого, коли для багатьох в Європі почалася війна в Україні (а не в 2014 році). Або не 31 травня чи 1 червня, коли мав вийти термін попереднього надзвичайного стану. Утім є й інший момент, чому саме вчора, а не, скажімо, тиждень тому, коли Віктора Орбана вже обрали прем'єром. Справа у тім, що саме вчора було затверджено новий уряд. І ключова «легенда», «місія» цього уряду Орбана – рятувати Угорщину від війни в Україні, її наслідків, щоб раптом хтось не замислив «втягнути Угорщину у війну в Україні», чи не змусив Угорщину «платити ціну війни в Україні». Усі ці фрази в лапках є цитатами слоганів команди Орбана, з якими та отримала шокуючу 4-ту поспіль перемогу на парламентських виборах в Угорщині 3 квітня. Show must go on!
П'яте, звісно, виникають запитання, для чого тобі надзвичайний стан в ситуації, коли ти й так контролюєш всю країну за принципом «captured state», маєш конституційну більшість у парламенті й все таке. Насправді, є ще один важливий момент, крім описаного в пункті 4. І цей момент – особистий владний комфорт Віктора Орбана, його фірмовий, я би сказав, волюнтаризм. Адже надзвичайний стан дає можливість уряду випускати декрети та корегувати окремі закони, підміняти собою владу в ситуації, коли ця підміна не обов'язкова, бо ти вже і так є всією владою в Угорщині. Звісно, в угорського прем'єра все це опишуть критичною необхідністю бути оперативними, стрімкими в порятунку країни. І рятувати цю країну має Віктор Орбан особисто, і ніхто інший. SuperOrban чи SuperViktor якщо хочете.
Саме так – це владний рефлекс, а ще втілення заповіді про те, що нова виборча кампанія починається відразу після закінчення поперденьої.
Ще, звісно, надзвичайний стан дозволяє владу практично обмежити себе від надокучливих інформаційних запитів журналістів та купи іншого демократичного антуражу. Але це, звісно, дрібниці. Ніхто давно уже в сучасній Угорщині на це не зважає, навіть опозиція. Хіба що нечисленні журналісти та громадянське суспільство.
Такі справи.