«Про політику ми з батьком не говоримо»
Перше інтерв'ю голови Львівської РДА Христини Замули
До теми
Першою головою новоствореного Львівського району стала жінка. Два тижні тому президент призначив головою Львівської райдержадміністрації 36-річну Христину Замулу, яка раніше очолювала Кам’янко-Бузьку РДА. Сьогодні Христина Замула є гостею студії ZAXID.NET LIVE. Вітаю вас.
Дякую.
Отже, ви вже освоїлися на новій посаді – два тижні пройшло?
З часу розпорядження пройшло два тижні, але з часу вступу на набуття повноважень – лише неповний тиждень. Тому наразі відчуття двоякі.
А як ця процедура набуття повноважень?
Це є внутрішнє розпорядження по адміністрації. Тобто після розпорядження президента ми зареєстрували Львівську районну державну адміністрацію.
Як юридичну особу?
Як юридичну особу. Після цього мали можливість видати розпорядження про вступ на посаду – 3 березня.
Тобто ви створили юридичну особу і самі на себе написали, що «призначаю себе»?
Стандартна процедура: кожен голова адміністрації (і колишніх, і теперішніх) таким чином вступає в повноваження.
І де розташована ця районна адміністрація?
Юридичною адресою адміністрації є місто Львів, Винниченка, 18. Наразі ми в пошуку приміщення для того, щоби розташувати саму структуру. І наразі залишаємося працювати по колишніх районних державних адміністраціях, які тепер припинили свою діяльність у результаті приєднання до Львівської районної державної адміністрації.
От безпосередньо ви де працюєте?
Місто Кам’янка-Бузька.
Ви в Кам’янці-Бузькій продовжуєте працювати?
Так, так.
Ви ж з Кам’янки-Бузької – вам навіть не треба на роботу їздити, так? Це все поруч.
Ну, відносно.
Але про створення Львівського району, про створення районної адміністрації йшлося достатньо давно – а кажете, що ви наразі тільки в пошуку приміщення. Хіба не було якихось попередніх розмов? Зрештою, у Львові є багато приміщень, які можна було б…
Я думаю, що тиждень часу – і в нас буде визначене приміщення, в яке ми переїдемо.
А вже визначено, можете натякнути, де це буде?
Місто Львів.
Ну, це зрозуміло, що місто Львів.
Наразі це все, що я можу озвучити.
Скільки підлеглих будете мати?
У новій штатній структурі нової адміністрації передбачено 165 осіб.
Усі вони вже набрані?
Звичайно, що ні. Наразі штатна структура лише затверджена, і ми розпочинаємо процедуру переведення колишніх працівників (тих, яких ми можемо перевести) колишніх адміністрацій.
З районних райадміністрацій?
Так, колишніх адміністрацій. І оголошуємо конкурси на ті посади, які будуть вакантними, для того, щоби можна було працевлаштувати і зайняти ці вакантні посади.
А багато буде з колишніх райадміністрацій? Бо колись у Львові цього не було – це було в Пустомитах, у Кам’янці-Бузькій. І це не просто зміна місця роботи – це зміна міста, їм треба буде в інше місто їздити. Багато згодних переїжджати?
У попередніх п’яти адміністраціях працювало 390 осіб. Зараз у нас штатна чисельність визначена 165. І, звичайно, люди були попереджені про вивільнення за місяць часу, оскільки це є істотна зміна робочих умов. Тобто усі, які погодяться працювати у місті Львові, будуть працевлаштовані.
Розкажіть трошки більше, чим буде займатися районна адміністрація, які повноваження, як вона буде здійснювати… Оця президентська вертикаль – що вона буде робити?
В принципі, те, що й робила. Станом на зараз…
Раніше не було просто такого.
Ну як такої не було?
Ви маєте на увазі, що те, що робила Пустомитівська РДА, – те і ви будете?
Звичайно. Те, що робила Кам’янко-Бузька, і Городоцька, і Перемишлянська.
Але у зв’язку з децентралізацією, з появою ОТГ і розвитком місцевого самоврядування не зовсім зрозуміла теперішня роль адміністрації.
Адміністрації повинні забезпечувати дотримання вимог Конституції України, законів України. Те, що було раніше, – те і є зараз.
Просто комунікація буде залежати зараз не з колишніми органами місцевого самоврядування, а в їхній новій формації – з об’єднаними громадами. А в принципі, всі повноваження, які були в адміністрації до цього, так і залишилися.
Може, я трошки конкретизую. От, наприклад, вчора стало відомо: Львівська обласна державна адміністрація запропонувала Львову п’ять ділянок під новий сміттєвий полігон. Очевидно, частина з них – на території Львівського району. От ваша роль у цьому яка? Ви погоджуєте це, як? Бо тут ЛОДА – прямо безпосередньо містові.
Повноваження стосовно детальних планів території – оте, що має зробити зараз Львівська міська рада: звернутися до конкретної районної державної адміністрації для того, щоб отримати дозвіл на розроблення детального плану території. Оце – повноваження адміністрації районної.
Тобто ви будете надавати лише дозвіл, а визначати саму ділянку, пропонувати – не ваші повноваження?
Ні-ні, звичайно, що ні.
А ще якісь приклади того, як оця співпраця з ЛОДА… Є вище – ЛОДА, є районна адміністрація і от місцеве самоврядування. Ваша тут роль?
Ми будемо комунікувати з об’єднаними громадами, але в підпорядкуванні обласної державної адміністрації. Тобто ті повноваження, які має обласна державна адміністрація, частково виконує на районному рівні районна державна адміністрація.
В конкретних прикладах… До прикладу, по медицині: станом на сьогодні ще дві центральні районні лікарні не є переданими на об’єднані громади. Відповідно, повноваження в частині управління даними комунальними закладами лежать на районних державних адміністраціях. Це конкретний приклад.
А, наприклад, громадський транспорт? Оця вічна проблема: приміські маршрутки, міські маршрутки, хто дає дозволи; можна в’їжджати в Львів, не можна в’їжджати? Тепер це Львівський район. Ви цим будете займатися?
Це залишається за обласною державною адміністрацією.
Зрозуміло. Скажіть, будь ласка, от ви в політику потрапили не так давно – в 2015 році, коли вперше стали депутаткою Кам’янко-Бузької районної ради. Ви тоді стали від партії «Народний контроль». Які зараз стосунки з цією партією?
Ми продовжуємо комунікувати, тобто нормальні стосунки. Але партія на вибори не йшла цього разу. Тобто в 2015 році була хороша історія, ми мали можливість…
Чому не йшли? Йшли – вони, здається, об’єдналися з «Громадянською позицією».
Об’єдналися, але окремо не йшли.
Ну так.
Тому депутати і кандидати в депутати від «Народного контролю» мали можливість обирати інші політичні сили – оскільки закон прописаний таким чином і партійна система є такою, що кожен депутат повинен кандидувати від якоїсь політичної сили. Тобто не має права самостійно це робити.
А чому ви вибрали «Слугу народу»? Це якось зумовлене тим, що вас перед тим призначили головою Кам’янко-Бузької райради?
Яґ думаю, що це навпаки навіть логічно. Я представляю структуру президента на районному рівні, я виконую програму президента «Велике будівництво». На районному рівні є й інші програми президента. І тому нічого дивного немає, що обрано було саме партію «Слуга народу», яка є політичною силою президента.
Але наскільки це взагалі… По-перше, зміна партії – це завжди не дуже добре, але коли чиновники завжди входять в партію, яка є правлячою, до якої належить президент – наскільки це правильно? Завтра буде інша партія.
У 2015 році я не входила в політичну силу, яка була б правлячою – «Народний контроль» тоді був в опозиції.
Маю на увазі, що головою Кам’янка-Бузької РДА був ваш батько, до 2014 року. Він тоді був теж у правлячій партії – Партії регіонів. Чому?
Мій попередник теж був у правлячій партії.
Тобто ви вважаєте це нормальним, коли державний чиновник має належати ще до партії політичної?
Тому що це момент, коли треба нести відповідальність за ту роботу, яку ти робиш. Відповідно, десь представляти в інших органах і ті програми, ті проекти і ті бачення, які є повязані з твоєю основною роботою.
Це так, але партія – це і певна ідеологія. І якщо ви член партії, то сповідуєте певну ідеологію.
Я не член партії «Слуга народу»
Ви не член партії, а тільки балотувалися від неї. Зрозуміло. Я цікавився вашою біографією перед ефіром, і мені цікаво, чи у вас вдома відбуваються якісь дискусії з батьком. Батько ваш був у Партії регіонів, СДПУ(о), «Наш край» пізніше. Ви належите до проєвропейської зараз партії — чи, вибачте, представляєте цю силу. Якісь політичні дискусії відбуваються, чи батько у всьому вас підтримує?
Насправді цей рік був трохи важкий і шаленим у плані управління навіть на районному рівні. Тому я дуже мало часу була вдома, дуже мало вільного часу. Це був рік без вихідних, без відпусток. Тому коли ми спілкуємося вдома – однозначно не на тему роботи і не на тему політики, абсолютно.
Розкажіть, якщо можна, про вибір вас головою РДА у 2019 році – чим він був зумовлений. Бо я можу тільки припускати, що якщо тато ваш був головою РДА, то він зберіг якісь впливи в районі. Багато людей можуть це так трактувати, що тато просував доньку. Заперечте.
Дивіться, ви кажете про впливи в районі. Звичайно, ми всі живемо у районі, ми всі комунікуємо, незалежно від політичних поглядів та бачень. Але прерогатива призначення голови адміністрації – це за поданням голови Львівської ОДА і, відповідно, розпорядженням президента. Мій батько не знайомий з тодішнім головою ОДА і не знайомий з президентом, тому припущення ваше – ну таке.
А теперішній голова ОДА чим мотивував ваш вибір на цю посаду? У нього було багато голів РДА. Вони, по-перше, зберігали це в такій таємниці. І наскільки я розумію, ще у січні вашу кандидатуру подали, але щось дуже довго Офіс президента розглядав це.
Я думаю, питання мотивації треба запитати у Максима Зіновійовича [Козицького]. Він обов’язково надасть вам відповідь.
Окей, ставив якісь завдання вам Максим Зіновійович на цій посаді?
З 15 січня цього року я є головою комісії з ліквідації колишніх районних адміністрацій. Відповідно, на такий короткостроковий термін були поставлені завдання максимально швидко завершити, припинити роботу колишніх РДА, зареєструвати нову РДА. І передати повноваження так, щоби громадяни не відчували це у негативному руслі. Тому що в нас залишилися повноваження у сфері соціального захисту, служби у справах дітей – і, як правило, за такими послугами звертаються соціально незахищені верстви населення. Відповідно, мінімальний негатив і відчуття жителів уже тепер району.
Фактично в мене вже питань як таких немає. Можливо, ви хотіли щось сказати – я думаю, багато мешканців району Львівського вперше вас бачать, і, може, ви хочете до них звернутися.
Ну, якщо ви кажете, що можна, – то звісно
До мене можете звертатися, у моїй особі.
У вашій особі до всіх мешканців Львівського району... Я знаю, що є багато хороших очікувань до нашої новоутвореної адміністрації. Насправді дуже хотілося б виправдати ті сподівання та очікування в плані збереження законності, дотримання правопорядку на території нового району.
І хотіла би побажати всім жителям здоров’я – це дуже актуально зараз і за минулий рік – всіх добрих благ. І хотіла би зауважити, що завжди можуть звертатися до нас, до районних державних адміністрацій. А питання комунікації та відповідальності об’єднаних громад, органів місцевого самоврядування і нашу будемо розподіляти так, щоби вони не відчували це негативно.
Зрозуміло, тоді дозвольте ще одне питання, виникло в ході… Оцей Львівський район – його мітять: уже видно на всіх межах. Але паралельно стоять старі бетонні збудовані стели «Пустомитівський район», інший район. Їх що, будуть зносити ці покажчики?
Звичайно, їх зноситимуть. Це питання…
Іноді це витвори мистецтва. У нас райони добре мітили.
У вас є пропозиція їх у музей?
Я не знаю…
Розглянемо, розглянемо таку можливість.
Бо поки що так виглядає, що Львівський і Пустомитівський поруч стоять або…
У межах Кам’янка-Бузького районі дані покажчики вже зняли.
Дякую. Нагадаю, що сьогодні у програмі ZAXID.NET LIVE була голова Львівської районної державної адміністрації Христина Замула. Дякую за те, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET. Дякую вам.