Що дає Україні статус військового партнера США поза НАТО
Наприкінці липня до Конгресу був поданий акт про запобігання агресії Росії. Якщо конгресмени його схвалять, то Штати нададуть Україні статус союзника поза НАТО.
Про те, що ж дає статус військового партнера США поза НАТО пише Hubs, аналізуючи взаємини США з країнами, які вже мають статус союзника «дядька Сема», і в яких сьогодні відбуваються повномасштабні збройні конфлікти.
Країни військові партнери США
Таких країн називають дві - Афганістан та Ізраїль.
Всього ж на сьогодні статус союзників США поза НАТО мають 15 країн. Ще три – Україна, Грузія та Молдова – можуть отримати його до кінця цього року.
Присвоєння будь-якій країні статусу союзника не зобов'язує США ні до чого. У цьому - головна відмінність «союзництва» від членства, наприклад, в НАТО. Якщо Північноатлантичний альянс бере на себе зобов'язання захищати всіх своїх членів, то США, по суті, лише дають самі собі право на військове співробітництво з країною-союзником. Але не факт, що це право буде використане.
При цьому статус союзника не дає право на пряме військове втручання американських військових. Мова йде тільки про постачання зброї, військової техніки та інструктажу.
Афганістан
Єдина країна, яка за роки президентства Барака Обами отримала статус союзника США – Афганістан. Сталося це у 2012 році, коли Штати прийняли рішення вивести війська з ісламської республіки.
Адміністрації Обами потрібні були законні підстави для поставок озброєння афганської армії. І статус дозволив вирішити цю проблему. За обіцянками Білого дому, американці залишать Афганістан до кінця цього року. Надалі уряд країни буде вирішувати військові питання без допомоги американських солдатів. Але з американською зброєю.
Афганістан уже відчув переваги союзництва з США: торік Штати виділили $2 млд на закупівлю для афганської армії озброєння і військового спорядження. Зокрема, афганські військові отримали від американців 135 мобільних бронемашин MSFV. Також в «посилку» США для Афганістану увійшли 2000 штурмових гвинтівок, 2500 військових автомобілів і 20 000 бронежилетів і шоломів. Крім цього, американці побудували для афганської армії командний центр.
Ізраїль
Ізраїль отримав статус союзника від адміністрації Рональда Рейгана у 1987 році. Тоді американське видання Los Angeles Times пояснило військовий союз США з ізраїльтянами бажанням останніх брати участь у тендерах американської армії.
Але, враховуючи конфлікт Ізраїлю з Палестиною, в Білому домі не хотіли, щоб партнерство з Тель-Авівом виглядало, як допомога в боротьбі з арабським народом. Тому за компанію статус союзника отримав і Єгипет.
Цікаво, що тодішній прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Шамір виступав проти повноцінного військового співробітництва з США або НАТО. Свою позицію чиновник пояснював тим, що військовий договір зі Штатами або вступ до НАТО зобов'яжуть Ізраїль координувати свої дії. Уряд же Шаміра прагнув зберегти свою «військову свободу».
Статус союзника США не тільки дозволив Ізраїлю брати участь у тендерах американської армії. Щорічно Штати виділяють на військову допомогу ізраїльському уряду $3 млрд.
Останній договір в рамках військового партнерства Вашингтон і Тель-Авів уклали в минулому році. Згідно з цим документом, з 2018 по 2027 роки Ізраїль отримає військової допомоги на $ 40 млрд.