Що не так із серіалом «Свати»
Чи порушує його показ українське законодавство
З 1 липня телеканал «1+1» розпочав показ 6-го сезону серіалу «Свати». Це стало можливим тому, що телеканал виграв судову справу зі зняття заборони Держкіно на показ серіалу в Україні. Тепер «1+1» має прокатні посвідчення на перший та шостий сезони комедійного серіалу.
Проте далі не вщухає обурення з приводи і самого серіалу, і подій, які його супроводжують. Громадські організації звернулися до Держкіно з проханням анулювати прокатне посвідчення серіалу. Про це «Громадському» заявив член експертної комісії при Держкіно Сергій Стуканов.
Отже, ми спробуємо розібратись, чи порушує серіал українські закони.
Коли і чому виник скандал?
Нагадаємо, що у листопаді 2017 року Мінкульт України вніс до «чорного списку» актора Федора Добронравова. СБУ задокументувала, що Добронравов неодноразово робив антиукраїнські публічні заяви, в яких, зокрема, підтримував окупацію Криму Росією. Актор також багато разів відвідував окупований півострів, що є порушенням законодавства України.
Також ще у 2014 році актор Федір Добронравов та інші члени знімальної групи російського режисера Станіслава Говорухіна побили сімейну пару українців з Нью-Йорка за те, що вони запитали у режисера навіщо той підписав лист на підтримку окупації Криму.
Таким чином, згідно із законом України «Про кінематографію» Держкіно скасувало державну реєстрацію і визнало недійсними прокатні посвідчення на всі сезони серіалу «Свати». «1+1» вирішив судитися з Держкіно, проте Окружний адміністративний суд Києва у січні 2018 року відмовився скасовувати заборону на показ серіалу «Свати» та викреслили Федора Добронравова зі списку заборонених в Україні артистів.
А от уже 27 березня 2019 року той самий Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними дії Держкіно, Мінкульту та СБУ щодо заборони показу серіалу «Свати». Цим самим він фактично дозволив транслювати серіал на українських телеканалах.
Також Федора Добронравова виключили з переліку осіб, які створюють загрозу українській національній безпеці, свідчить оновлений 14 червня список таких осіб. Інтереси російського актора представляв адвокат Сергій Кольченко, пов'язаний із теперішнім президентом України Володимиром Зеленським – власником і засновником студії «Квартал-95», яка і знімала серіал «Свати».
Хто знімав «Сватів»?
«Свати» – російськомовний телесеріал, вироблений в Україні. Прем'єра першого сезону «Сватів» відбулася 28 грудня 2008 року на телеканалі Інтер. Прем’єра останнього, шостого, сезону відбулась 11 березня 2013 року на «1+1».
У Білорусі планувалися зйомки 7 сезону серіалу, які мали розпочатися 2017-го. У зв'язку зі скандалом через антиукраїнські заяви акторів серіалу зйомки 7 сезону було скасовано.
Продюсерами серіалу є Олександр Богуцький, Володимир Зеленський, Борис Шефір та Сергій Шефір.
Окрім Федора Добронравова у серіалі знімались інші російські актори, які підтримали агресивну політику РФ. Людмила Артем'єва неодноразово гастролювала в окупованому Криму, незаконно перетинаючи український кордон. Людмила Артем'єва – активна прихильниця організації «Відродження. Золотий Вік», що характеризується низкою експертів як тоталітарна секта. У 2014 році вона підтримала окупацію Донбасу та Криму. У 2016 році їй був заборонений в'їзд в Україну.
Акторці Тетяна Кравченко в'їзд в Україну у 2015 році також через підтримку окупації та вторгнення РФ на Донбас. Актор Микола Добринін з червня 2017 року знаходиться в чистилищі бази «Миротворець» через незаконну гастрольну діяльність в окупованому Росією Криму.
Що може стати підставою для заборони?
Для того, щоб фільм чи серіал могли показувати в Україні, він має отримати прокатне посвідчення, яке видає Держкіно. Тож саме Держкіно має право не видавати нове посвідчення або відкликати уже чинне.
Підставою для заборони, точніше для невидачі (відкликання) посвідчення, згідно із законом України «Про кінематографію», є:
– у фільмі або серіалі знялися російські діячі культури, внесені Мінкультом до «чорного списку»;
– у фільмі або серіалі популяризуються російські органи влади, зокрема силові (це стосується розповсюдження та демонстрування будь-яких фільмів, незалежно від країни походження, вироблених після 1 серпня 1991 року);
– фільми або серіали створюють позитивний образ працівників радянських органів держбезпеки; – фільми або серіали виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;
– у фільмі або серіалі пропагується винятковість, зверхність або неповноцінність осіб за ознаками їхніх релігійних переконань, належності до певної нації або раси, статі, майнового стану та соціального походження;
– всі фільми чи серіали російського виробництва, вироблені та/або вперше оприлюднені після 1 січня 2014 року (це стосується телепоказів).
Чи порушують «Свати» ці норми?
Перший пункт, тобто участь акторів з «чорного списку» якось вирішили. Федора Добронравова зі списку виключено, а його колеги, попри заборону на в'їзд в Україну та підтримку окупації українських територій, туди так і не були внесені.
Правда, в серіалі звучить пісня Надії Бабкіної. Співачка внесена у Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Громадський рух «Відсіч» докладно проаналізував серіал та знайшов у ньому інші порушення. Події серіалу відбуваються в Росії. Про це свідчать, зокрема, номерні знаки автомобілів, вивіски (наприклад, «Пошта Росії») тощо. Проте локації не є прямим порушенням закону.
Натомість серіал містить зображення триколору, російських гербів, російська поліція та російські можновладці є цілком позитивними героями, які ведуть діалоги під портретом президента РФ Путіна.
Крім того у серіалі легко побачити радянську символіку, портрети Сталіна та заборонені в Україні «георгіївські стрічки».
Українців в серіалі представляє, зокрема, народний колектив пісні й танцю «Зажневенки», які поміж сільськогосподарських робіт розважають головних героїв співом на підставі дозволу Федеральної міграційної служби РФ на роботу на території Росії.
Активісти звернулись до голови Держкіно Пилипа Іллєнка з вимогами скасувати державну реєстрацію серіалу та відкликати чинне прокатне посвідчення на право показу «Сватів-6».
Нагадаємо, що 13 червня експертна комісія при Державному агентстві з питань кіно проголосувала за відмову у видачі повторного прокатного посвідчення на другий сезон серіалу «Свати» виробництва ТОВ «Кіноквартал». Група 1+1 media, яка раніше транслювала цю багатосерійну стрічку, оскаржуватиме рішення в суді.
На фото кадри з серіалу «Свати»