Що робити, якщо цьогоріч треба вступати до ВНЗ?
Підказки та рекомендації для тих, хто хоче бути програмістом
Інші блоги автора
- Як втримати ІТ-фронт в Україні навіть у темряві 20 січ 2023, 15:22
- Робота під час війни – досвід компанії з ІТ-галузі 4 квіт 2022, 18:14
- 70 років української ІТшності. Із чого почався і куди прийшов ринок 21 груд 2021, 14:51
Війна змінила плани всіх українців. Зокрема, й абітурієнтів, яким до вподоби професія програміста. Ймовірно, багато хто вже навіть знайшов конкретний ВНЗ і був готовим до вступу. А, можливо, ви тільки зараз думаєте, куди могли б поступити. Як правильно вибрати місце, яке або може повністю змінити ваше життя, або змарнує приблизно 5 років?
Почнемо з простого — основного терміна цієї статті.
Програміст — професія в технічному виші, але це загальне поняття. На практиці спеціальність може бути різною — від математичного аналізу до комп'ютерних мереж. Тому під час навчання ви можете зіткнутися з різними трактуваннями «програміста»: спеціаліст комп'ютерної мережі, спеціаліст цифрових технологій тощо. Але як вибрати те, що шукаєте саме ви?
Отже, ви хочете вчитися на програміста. Але перед цим потрібно точно зрозуміти, чи є у вас необхідні навички для цієї професії. Адже, щоб чогось досягти в житті, потрібен талант, бажання чи хоча б упертість.
Які основні «скіли» (навики) ви повинні мати, щоб вивчитися на програміста?
На мій погляд, ви повинні:
— добре знати математику (і це не базова шкільна програма, а математичний аналіз та алгебра);
— розуміти, що з математикою зможете вирішувати найскладніші завдання не тільки в роботі, а й у житті;
— добре знати англійську мову;
— любити вчитися.
Як правильно вибрати ВНЗ і не пошкодувати
Хто вже вибирав ВНЗ, той знає, наскільки це важко, бо в останні роки з'явився тренд на навчання програмістів ледь не в кожному виші з гідною репутацією. Тому майже всі кафедри, дотичні до точних наук, запроваджують нову спеціальність. І в усіх цих назвах можна заплутатися. Спробую допомогти розплутати.
1. Насамперед проаналізуйте, які ВНЗ є в конкретному регіоні або місті. Так ви звузите вибір та зрозумієте, що відбувається на ринку освіти.
2. Далі виберіть найкращий ВНЗ для себе. І ось тут починається найскладніша пошукова робота. Якщо ви нічого не знаєте про заклад, то вам доведеться розібратися з кафедрами та спеціальностями. Майже всі ВНЗ уже мають хороший сайт, з повною інформацією, навіть, можливо, про навчальний план, включаючи кількість прочитаних годин, заліків та іспитів на кожному році навчання. Це круто, коли ви попередньо знаєте щось про своє майбутнє навчання, бо зрозумієте, чого саме навчають на тій чи іншій спеціальності, і взагалі — цікаво це вам чи ні. Раптом ви хотіли Software, а випадково обрали Hardware. Ви дуже розчаруєтеся.
3. А ви точно бажаєте стати програмістом і розумієте, хто це такий?
Перед поданням документів дайте відповідь на питання: що означає бути програмістом особисто для мене? Дехто досі помилково думає, що програмісти повинні вміти перезапустити Windows. Розберіться, чому саме вас навчатимуть, і зрозумійте, чи хочете ви це вивчати. Бо вчитися на програміста, щоб заробляти купу грошей — не варіант. У вашому житті мають бути великі та цікаві цілі, а програмування дасть вам усе це. Воно допомагає створювати й навчатися щодня. Якщо ви думаєте, що у виші ви один раз навчитеся чомусь, це назавжди та ви зароблятимете чималі гроші, то так не буває. Зрозумійте це до вступу, не ошукайте себе, змарнувавши кілька років життя.
4. Почніть стежити в соціальних мережах за ВНЗ і кафедрою, які вам до вподоби
Читайте, цікавтеся, що вони роблять, стежте за їхніми подіями, ходіть на дні відкритих дверей, зустрічі з питаннями та відповідями тощо. Слідкуйте, як кафедра співпрацює з вашими потенційними роботодавцями. Якщо компанії цікавляться кафедрою, то вона готує гідних випускників. З іншого боку, кафедра сама навчається в компаній і передає цей досвід студентам.
5. Вивчіть рейтинг ЗНО в конкретному ВНЗ, щоб розуміти, хто навчатиметься разом з вами.
Тепер розберімося з рештою питань під час вступу: складання іспитів, вступна кампанія тощо. Отже, ось ви прийшли знайомитися з кафедрою. Припустимо, вам усе сподобалося, вас прийняли та ви офіційно стали абітурієнтом. Здається, тепер можна видихнути, адже довгий шлях вибору залишився позаду. Але не кваптеся. Ось ще кілька рекомендацій, щоб максимально ефективно пройшли ваші перші роки навчання.
Навчіться вчитися
Основна відповідальність у навчанні лежить тільки на вас. Тільки ви вирішуєте, яким ви станете спеціалістом. Ні кафедра, ні ВНЗ, ні викладачі, ні батьки, ні держава. І, оскільки попереду літо, ваша основна місія — максимально стати самостійним. Починаючи від побутових речей, закінчуючи усвідомленням, що ваші викладачі не будуть вашими класними керівниками, які бігали до батьків і просили слідкувати за вашими успіхами в навчанні.
Ви вже не зможете найняти репетитора, як раніше, бо тепер доведеться вивчати предмети самостійно. Ви повинні готувати мозок до сприйняття нового та навчитися вчитися.
Так, в Україні вистачає менторів, здатних вас навчити. Але здебільшого вони зацікавлені вчити тих, хто вже розуміє основи. Тому ваше завдання — нагромаджувати якомога більше інформації. Скажу по секрету: жоден ВНЗ не може фізично надати стільки повноцінної інформації, скільки ваш молодий мозок може сприйняти. Тому це лягає на вашу самостійну роботу.
Чи потрібна взагалі вища освіта для IT?
Я все частіше чую, навіщо здобувати вищу освіту, витрачаючи кілька років, якщо можна пройти курси та за кілька місяців стати програмістом. Завдання ВНЗ — дати вам основу, після чого вам стане легше нанизувати подальшу інформацію. Але не чекайте від вишу, що він закриє всі питання.
Ви повинні паралельно отримувати глибокі знання за професією та обов'язково вчити англійську. Бо вся документація буде іноземною мовою, а потім у вашому житті, можливо, з'явиться українська компанія, проте там буде корпоративна англійська та англомовні клієнти.
Мої прогнози
У найближчому майбутньому ВНЗ усе більше і швидше адаптуватимуться під потреби бізнесу. Цінність випускників корелюватиметься з глибиною їхніх знань у конкретній професійній галузі, бо всі поверхневі дії будуть замінені авторизованими процесами.
І трохи на завершення. Навіщо вам проходити такий довгий шлях до своєї мети, успіху?
Звичайно, щоб отримати хорошу роботу й отримувати гідну заробітну плату. Вічне запитання першокурсників: коли я зможу заробляти свої перші $1000 на місяць? Відповідь: якщо у вас вже на першому курсі буде натхнення вчитися і паралельно самостійно навчати себе, ви не запускатимете англійську, то самі відчуєте момент, коли зможете починати працювати.
Але не чекайте, що з першого курсу зможете працювати та заробляти. Тому щиро рекомендую потерпіти бодай до третього ркоу навчання, коли вже зміцнієте. А де шукати першу роботу — це вже тема наступної статті.
І наостанок. Зараз більшість студентів дуже мотивовані, тому викладачі можуть зосередитися виключно на процесі навчання, а не мотивації студентів. І це вже дуже круто та сильно. Бажаю вам бути саме таким студентом!