Уже за чотири роки найбільший район Львова має стати взірцем для наслідування в економії тепла та енергії. У місті стартував новий проект «Енергоефективний район». За німецькі кошти та з допомогою європейського досвіду будинки облаштують індивідуальними тепловими пунктами. А сихівчан вчитимуть ефективно утеплювати власні оселі.
«Отут є пульт, який дозволяє регулювати подачу температури води в квартири, подачу опалення, вихід і час подачі теплоносія в квартири, бо наш ІТП розрахований і на опалення, і на підігрів води», – демонструє автоматику у підвалі будинку голова асоціації ОСББ «Оберіг» Стефанія Климко.
Стефанія Климко показує, як працює індивідуальний тепловий пункт на Стрийській. Він дозволяє споживати на 15% менше тепла. А якщо утеплити будинок, економія зростає до 40%.
«В нас у будинку, де утеплений фасад, теплоносій подається три години зранку і три години ввечері, це достатньо для того, щоб температура в квартирах зберігалася до 21 градуса – верхні поверхи та до 24 градусів в середніх поверхах. Тобто режим економії діє», – ділиться голова асоціації ОСББ «Оберіг» Стефанія Климко.
Першим районом не лише Львова а й України, де у кожному будинку з’являться такі ІТП, стане Сихів. Тут мають обладнати 409 багатоповерхівок. Перші 165 – уже наступного року.
«Буде забезпечено комфортні умови мешканцям від перегрівів, з другого боку буде можливість регулювання, з третьої економія коштів, тому що там, де є присутній людський фактор, не можна так відрегулювати роботу системи, як це робить автоматика», – розповів головний інженер «Львівтеплоенерго» Володимир Штейбарт.
Кредит дає Європейський банк реконструкції і розвитку – це 4 млн євро. Та це лише початок. Термомодернізація продовжиться для найбільш активних ОСББ. Німецькі фахівці допоможуть розробити модель оптимального споживання енергії та нададуть технічну підтримку.
«Якшо поглянути, що відбувається на Сихові зараз, то люди утеплюють будинки клаптиками і вони вважають що це є правильно, але це неправильно. Правильно тоді коли утеплено цілий будинок, коли утеплений цілий квартал, який черпає теплову енергію від одного ІТП, тоді ми бачимо енергоефективність», – пояснила директорка Департаменту житлового господарства Ірина Маруняк.
Водночас німецькі фахівці шукатимуть механізм, який дозволить знаходити гроші на енергетичну модернізацію житла в Україні.
«За допомогою фонду енергоефективності ми намагаємся розв'язати системну проблему, а саме як розробити таке законодавство яке б допомагало інвестувати в енергоефективність, а не витрачати на субсидії», – пояснив голова департаменту співробітництва з Східною Європою Юрген Кайнхорст.
Цей проект розрахований на чотири з половиною роки. В результаті Сихів має стати прикладом енергоефективності для всієї України.