Сімейні лікарі Калуша через неправильно внесені декларації залишилися без грошей
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) уклала 161 договір із закладами, що надають первинну медичну допомогу, і вони з липня вже фінансуються по-новому. І лише одному медзакладу – Центру первинної медико-санітарної допомоги міста Калуш – виплату грошей призупинили через неправильно внесені декларації, повідомив 23 липня у Facebook керівник НСЗУ Олег Петренко.
«У Центрі первинної медико-санітарної допомоги міста Калуш внесли в електронну систему охорони здоров’я 44 тисячі декларацій за 15 днів. Це означає, що процес внесення відбувався безперервно 24 години на добу. Лише 40 секунд на кожну декларацію», – написав Олег Петренко.
За його словами, існує два способи підтвердити дані пацієнта при створенні декларації в системі:
- через SMS (найбільш розповсюджений та зручний спосіб);
- через документи, які посвідчують особу – у тих виняткових випадках, якщо у пацієнта немає мобільного телефону.
За даними НСЗУ, в середньому лише 3-4% декларацій підтверджуються через документи, решта – через SMS.
«Зараз відсутність мобільного телефону – це вже скоріше виняток, ніж норма. Та в Калуші всі 44 тисячі декларацій було підтверджено в інший спосіб — документами, що посвідчують особу. Без верифікації через мобільний телефон. Такий незвичний вибір способу реєстрації в Системі декларацій пацієнтів у Калуші — тривожний дзвінок для НСЗУ, тому ми зупинили виплату для з’ясування ситуації та проведення перевірки», – пише Олег Петренко.
З’ясувалося, що медзаклад вносив декларації в систему на підставі декларацій не затвердженої форми, які були заповнені від руки, а треба робити це в електронній системі, як того вимагає Закон. На частині декларацій взагалі немає підписів пацієнтів. Номери декларацій, які автоматично повинна присвоювати система, вписані в декларацію вручну.
НСЗУ наголошує: декларацію про вибір лікаря можна подати виключно в електронному вигляді.
Лікар або реєстратор має внести дані пацієнта в електронну систему охорони здоров’я, а потім роздруковує два паперові примірники декларації, які перевіряє і власноруч підписує пацієнт або його законний представник (наприклад, один із батьків дитини). Один примірник декларації залишається в закладі, а інший – у пацієнта. Унікальний номер декларації присвоює система електронного здоров’я. Декларація укладена з порушенням порядку не може бути оплачена.
Який вихід з ситуації? Після отримання звіту від медзакладу, НСЗУ зможе зробити виплату за липень за «червоним списком» — за тарифом 240 грн на пацієнта на рік без застосування вікових коефіцієнтів. Це дозволить адміністрації закладу виплатити заробітні плати медикам.
А після того, як декларації будуть укладені згідно з Порядком вибору лікаря, Центр зможе отримати оплату за деклараціями — базовий тариф за одну людину, що підписала декларацію з лікарем, становить 370 грн, плюс вікові коефіцієнти.