У Львові показали, як виглядав княжий Звенигород майже тисячоліття тому
У середу, 30 жовтня, у Львові презентували 3D-модель княжого міста Звенигород. Майже тисячоліття тому воно існувало всього у 25 км від Львова, а завдяки відеоекскурсії, що ґрунтується на археологічних дослідженнях, усі охочі зараз можуть подивитись, яким було це місто.
Фахівці створили тривимірну модель княжого дитинця (найбільш укріпленої частини міста, де був розташований палац), боярських кварталів, де жила знать, та частини пригородів. Загалом вдалось відтворити забудову на території приблизно 25 га.
За словами доцента кафедри реставрації «Львівської політехніки» Василя Петрика, у відеоекскурсії показують Звенигород від «народження до загибелі», тобто протягом XI–XIII ст. Він зазначив, що при створенні моделі княжого міста була важлива співпраця з археологами та архітекторами.
Відеоекскурсія княжим Звенигородом
«Легко намалювати фантазію, яка нічим не підкріплена, але виглядає дуже гарно. Ми це бачимо, наприклад, у фільмах фентезі. Але дуже відповідально і складно є створити науково обґрунтовану реконструкцію такого міста, щоб через певний час не вийшло, що ми собі щось додумали. Завдяки матеріалам багаторічних археологічних досліджень вдалось сформувати програму роботи, яка у ключових питаннях дозволила відтворити образ міста», – розповідає Василь Петрик.
Вигляд міста вдалось відтворити, зокрема, опираючись на інформацію, отриману під час масштабних археологічних розкопок, які проводили у Звенигороді у 1950 – 1990 роках.
«Для нас було важливо створити 3D-модель на основі археологічних досліджень, тобто змоделювати усе, що на сьогодні нам відомо. Звенигородська долина є дуже великою, на сьогодні це кілька сіл, і вона потребує археологічних досліджень. Для нас було важливо не брати масштабом, а змоделювали ту територію, де ми маємо достовірну інформацію про планувальну структуру. Далі ми будемо проводити дослідження та доповнюватимемо цю 3D-модель», – розповіла на прес-конференції координаторка проекту «Древній Звенигород» Наталія Войцещук.
Дитяча книжка про княжий Звенигород
Вона наголосила на важливості залучення дитячої аудиторії до вивчення історії та показала промоційні матеріали про княжий Звенигород – логотип, книжку для дітей, а також пазли для старшої аудиторії. Наразі видали 200 примірників дитячої книжки та 100 наборів пазлів.
Нагадаємо, що у 2018 році проект облаштування у Звенигороді історико-культурного парку виграв грант ЄС. На його реалізацію виділили 12 млн грн, офіційне відкриття заплановане на 2020 рік. Проект «Древній Звенигород: брендинг і промоція княжої столиці», у рамках якого, зокрема, розробили 3D-модель міста, фінансово підтримав Український культурний фонд.