У Львові помер відомий український дисидент Валентин Мороз

Він відійшов на 83 році життя

Валентин Мороз був відомим дисидентом, істориком та політв'язнем

У вівторок, 16 квітня, у Львові помер легендарний дисидент, публіцист, історик та політв'язень Валентин Мороз. Напередодні смерті, 15 квітня, йому виповнилось 83 роки.

Валентин Мороз народився 15 квітня 1936 року у селі Холонів на Волині. Він був українським істориком, одним із представників українського національного руху, дисидентом та політв’язнем. Вперше Валентина Мороза заарештували у вересні 1965-го. До чотирьох років таборів його засудили за антирадянську агітацію і пропаганду. Покарання відбував у Мордовії.

Вдруге його заарештували 1 червня 1970-го. Вирок був жорстокий — до 14 років тюрми. На захист Мороза виступили Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Зиновія Франко, Євген Сверстюк та ін. Після тривалих протестів громадськості та п’ятимісячного голодування у 1979 влада обміняла Мороза та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ. Після звільнення його позбавили громадянства та відправили у Канаду.

Валентин Мороз у 1979 році після звільнення із тюрми із портретом табірного товариша Левка Лук'яненка (фото з архіву)

В Україну він повернувся у квітні 1990 року. З 1997 року постійно жив у Львові. Був доктором гуманітарних наук (Honoris Causa) Державного коледжу Джерсі, членом Об’єднання українських письменників «Слово». За життя видав понад 100 наукових праць. Серед найвідоміших його публікацій: «Репортаж із заповідника ім. Берії (есе)», «Есеї, листи й документи», «Тверді мелодії», «Лекції з історії України», «Бумеранґ», «Мойсей і Датан» та ін.

Міський голова Львова Андрій Садовий висловив своє співчуття з приводу смерті Валентина Мороза. Про це повідомила прес-служба Львівської міськради.

«Політв'язні — це люди, які є прикладом непоборного духу, які не стояли осторонь, а власними діями, словом відстоювали свої погляди. Саме таким був Валентин Мороз. Співчуваємо рідним та близьким, сумуємо з усіма, хто знав Валентина Яковича», — зазначив Садовий.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук