«Сервіс Mobile ID планують запустити у Львові вже цього року»
Львів'яни отримають доступ до нової технології електронної ідентифікації особи
1У лютому 2017 року Львів одним із перших в Україні офіційно приєднався до Міжнародної хартії відкритих даних. Прагнення зробити крок до цифрової трансформації незабаром дало позитивні результати: у нас вже понад рік працює Портал відкритих даних із майже чотирма сотнями їх наборів, приблизно стільки ж часу функціонує е-платформа «Панель міста», а ЦНАПи надають адміністративні послуги у кожному районі. Тим часом понад дві тисячі львів’ян користуються «Особистим кабінетом мешканця», над оновленням якого продовжує працювати управління ІТ Львівської міської ради.
З його очільницею – Мартою Романяк ZAXID.NET вирішив поспілкуватися і про чергову інновацію, яку через декілька місяців запустять у Львові – Mobile ID. Меморандум про її впровадження Львівська міська рада, ПрАТ «Київстар» та Державне агентство з питань електронного врядування України підписало минулої п’ятниці.
Марта Романяк
«Цифрова новинка для України, проте норма для Європи та світу. Мало хто знає, що Закон, який прирівнює електронно-цифровий підпис до того, який ми ставимо своєю рукою, діє в нашій країні ще з 2004 року. Однак, наразі, ЕЦП у своїй діяльності активніше застосовують бізнесові середовища, для здачі електронної звітності, отримання деяких державних послуг, оформлення правочинів. Mobile ID – це послуга, яка дозволить мешканцям за допомогою мобільного телефону провести ідентифікацію особи для отримання електронних послуг», - розповідає Марта Романяк. Також вона переконана: такий сервіс зменшить навантаження на ЦНАПи та зробить адміністративні послуги Львівської міської ради доступнішими для мешканців.
«Львів привабив Mobile ID завдяки своїй технологічності»
«Вперше сервіс Mobile ID компанія «Київстар» презентувала два роки тому на Форумі електронного урядування 451Е. Важливо, що керівництво компанії Київстар побачило в нашому місті потенційну можливість впровадження цієї послуги і Львів став одним з перших міст України де повноцінно впроваджують Mobile ID»,– коментує Марта Романяк.
На її думку, таку можливість ПрАТ «Київстар» надав Львову завдяки його технологічним можливостям: «Сьогодні у нас нараховують 250 ІТ-компаній, де працюють понад 20 тисяч фахівців, зараз у місті споруджують два Інноваційні парки, а з 150 тисяч студентів, які закінчують виші, понад третина – це випускники інженерних спеціальностей». Ці показники, як переконана очільниця управління, дозволяють Львову не лише бути одним із лідерів розвитку галузі інформаційних технологій в Україні, а й розвиватися на рівні разом з іншими європейськими містами.
Про спектр послуг і захист даних
Першими сервіс MobileID після його офіційного запуску на собі протестують електронні сервіси Львівської міської ради, зокрема, «Особистий кабінет мешканця». Сьогодні портал охоплює понад сотню послуг, проте на цьому управління ІТ не збирається зупинятися. «Ми хочемо, щоб їх було щонайменше 180, а також працюємо над дизайном та структурою сайту. Приємно, що зараз цим е-ресурсом користується понад дві тисячі містян. А Mobile ID стане ще одним кроком, аби спростити доступ до одержання адміністративних послуг Львівської міської ради», – розповідає Марта Романяк. Взагалі, анонсований сервіс – це технологія, яка дозволяє проводити електронну ідентифікацію особи за допомогою її телефону. Суть технології полягає в тому, що електронний цифровий підпис громадянина записується на SIM-карту нового покоління. Оформлення такого ЕЦП відбувається на основі паспорту та ідентифікаційного коду.
«Передовсім, це швидкість, зручність та захищеність. Не виходячи з дому, можна підписувати документи, входити в онлайн-банкінги, отримувати електронні послуги. Це своєрідний підпис у телефоні, цифрова його версія», – пояснює начальниця управління ІТ-технологій. Ще вона запевняє: Mobile ID є безпечний в аспекті збереження та захищеності інформації. А для тих, хто ще не впевнений у сервісі, обіцяє: разом із компанією «Київстар» проведуть цикл семінарів для львів’ян, де пояснять, як користуватися даним сервісом та наскільки високим є рівень захисту персональних даних у Mobile ID.
«Спочатку у Львові буде один магазин, де охочі зможуть підключити послугу Mobile ID»
Все, що потрібно для підключення сервісу Mobile ID, – ваш звичайний телефон, паспорт та ідентифікаційний код. З ними вже цього року можна буде зайти до фірмового магазину «Київстар», де звичайну SIM-картку замінити на на SIM-карту нового покоління. «Ця процедура триває декілька та хвилин. Наразі не можу сказати точно, куди саме приходитимуть львів’яни, щоби підключити до свого телефону цей сервіс. За попередньою інформацією, це буде центр міста», – каже Марта Романяк. Проте, як додає очільниця управління ІТ-технологій, треба ще почекати: «Послуга ще проходить необхідну технічну, нормативну, та організаційну процедуру».