У Німеччині стався скандал через нагородження блогера Руслана Коцаби премією миру
Лауреатом премії скандальний блогер став завдяки проросійському депутату Бундестагу
Правління Аахенської премії миру (Aachener Friedenspreis) ухвалило попереднє рішення скасувати розпорядження про нагородження українського блогера Руслана Коцаби, ухвалене раніше. Приводом стали антисемітські висловлювання Коцаби кілька років тому. Про це йдеться в заяві правління Aachener Friedenspreis, оприлюдненій у п’ятницю, 10 травня, інформує DW.
Остаточне рішення має мають ухвалити 14 червня на загальних зборах членів правління.
Засновниками цієї премії є пацифістські об’єднання лівих політичних партій, церковних організацій і профспілок у західнонімецькому місті Аахен. Про рішення нагородити івано-франківського журналіста і блогера Руслана Коцабу, який працює на проросійські ЗМІ, стало відомо 8 травня.
Вибір на користь Коцаби скасували через його відеоблог, поширений ще 22 червня 2011 року. У восьмихвилинному відеоролику, який він записав на єврейському кладовищі Івано-Франківська, він висловив думку про жертв Другої світової війни, почуття провини і примирення. Зокрема Коцаба сказав, що євреї несуть свою частку відповідальності за влаштований нацистами Голокост.
Оголошення про те, що блогер став лауреатом Аахенської премії миру, викликало хвилю критики в соціальних мережах, а пізніше – у ЗМІ. Німецькі експерти з питань України, організації та політики висловили своє обурення цим рішенням. Зокрема, член Партії зелених Фолькер Бек у Twitter закликав не нагороджувати Коцабу.
#Antisemitismus ist nicht preiswürdig! #AachenerFriedenspreis muss das klären und Konsequenzen ziehen. Schreiben an ihn ist raus. https://t.co/mOU9xp0p4Y
— Volker Beck (@Volker_Beck) 9 травня 2019 р.
Водночас зберегти премію за Коцабою спробував проросійський депутат Бундестагу від Лівої партії (Die Linke) Андрей Гунко, який, як з’ясувалося, і висунув його кандидатуру для нагородження. Гунко опублікував 9 травня на своєму сайті заяву, підписану ним самим і представником його офісу в Аахені Даріусом Дункером. За їхніми словами, вони запропонували нагородити Коцабу, надихнувшись «зміною його політичних поглядів» в бік пацифізму.
У своїй заяві представники партії підтвердили справжність антисемітського пасажу в відеоблозі Коцаби, але дистанціювалися від його слів, заявивши, що раніше не були знайомі з відео. Таким чином, представники Лівої партії відійшли від лінії, яку до цього зайняли в об’єднанні, що присудило Коцабі Аахенську премію миру. Раніше в четвер, 9 травня, представник об’єднання Лея Гойзер повідомила DW, нібито відео з уривком з блогу Коцаби «вирване з контексту», а сам він не робив «свідомих антисемітських заяв».
Тепер на додаток до заяви Гунка і Дункера наведено висловлювання самого Коцаби, який висловлює жаль з приводу своїх слів і просить вибачення в тих, хто «відчув себе ображеним». На тлі цього представники Лівої партії вважають, що Коцаба все одно гідний премії. Але правління вирішило інакше, зазначає DW.
Варто зазначити, що Андрей Гунко 2015 року двічі їздив до російських бойовиків в окупований Донецьк, після чого українська влада оголосила його персоною нон ґрата. Сам Руслан Коцаба разом із Гунко виступав у червні 2018 року на дискусії про Україну в Берліні, яку влаштувала фракція Лівої партії в Бундестазі.
Нагадаємо, блогера Руслана Коцабу затримали 8 лютого 2015 року за підозрою в державній зраді та перешкоджанні діяльності Збройних сил України. Він виступив із відеозверненням до президента України Петра Порошенка, де виступив проти оголошеної мобілізації до ЗСУ через російську агресію на Донбасі. Коцаба їздив в окупований Донецьк і стверджував, що на Сході України триває громадянська війна, «регулярних російських військ майже немає в Донбасі, а є місцеві хлопці», які «хочуть жити окремо».
12 травня 2016 року Івано-Франківський міський суд засудив Коцабу до 3,5 років позбавлення волі, визнавши винним у перешкоджанні ЗС України, проте виправдав за звинуваченням у державній зраді. Однак 14 липня 2016 року Апеляційний суд Івано-Франківської області повністю виправдав Коцабу, і він вийшов на волю.
Після звільнення Руслан Коцаба неодноразово брав участь в акціях проросійських, заходах колишніх членів Партії регіонів, записував відеозвернення тощо.
Вищий спеціалізований суд України 7 червня 2018-го скасував виправдувальний вирок Коцабі, ухвалений раніше апеляційним судом Івано-Франківщини, та призначив нове провадження в суді апеляційної інстанції. Новий розгляд справи запланований на липень 2019 року. На суді Коцаба знову заявив, що війна на Сході є громадянською.