У Тернополі експонують архівні документи про репресії 1940-1950 років

17 травня 20107813

З нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій у держархіві Тернопільської області відкрилась виставка під назвою «Реабілітовані історією», матеріали якої охоплюють період 1940 – 1950 років.

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі ТернОДА, в першій частині виставки представлені документи із архівно-кримінальних справ, вихідців із Тернопільщини, активних учасників національного руху українського народу. Зокрема, документи із архіву польської поліції і архіву НКВС по звинуваченню Вінницького Сильвестра в націоналістичній діяльності, члена товариств «Луг», юнацького комітету ОУН і УВО.

В експозиції документи із архівно-кримінальної справи Коковського Франца Михайловича, адвоката, судді окружного польського суду, міністра ЗУНР, а також Даниліва Федора Юрійовича, Крушельницького Корнила Андрійовича, Шипилявого Степана Ільковича, яких було звинувачено і засуджено органами НКВС у 1940 році за участь у «Комітеті рятунку України», який був створений для допомоги голодуючим в Східній Україні.

Експонуються й документи із архівно-кримінальних справ жінок – учасниць національно-визвольного руху, а саме: Кошелевської Ірини Василівни, при затриманні якої було вилучено блокнот з патріотичними віршами, Гребенюк Ріти Петрівни, яка заготовляла і постачала продукти харчування і одяг для вояків УПА, Лісевич Стефанії Павлівни, медсестри та станичної УПА. Всіх цих людей було реабілітовано в 1990 роках.

В другій частині виставки представлені документи, які відтворюють різні форми репресій: списки куркульських господарств, запланованих на виселення на Сибір, та звіти структур ОУН-УПА про вивезення населення на Сибір. Інформація про виконання плану переселення в південні та східні області України.

Зацікавлять дослідників документи про ліквідацію колгоспу ім.Ковпака Антонівецької сільської Ради Шумського району та переселення жителів села Антонівці в Запорізьку область у 1950 році.

Доповнює експозицію указ Президії Верховної Ради УРСР за 1956 р. про заборону колишнім засудженим повертатись в Західні області УРСР та списки осіб, що прибули із спецпоселень без права повертатись в Тернопільську область.

Окремий розділ виставки представлений документами, які відтворюють репресивні акти проти народів, що зазнали насильницького переселення - інструкція про здійснення угоди між урядом УРСР і польським урядом про евакуацію українського населення з території Польщі і польського – з території УРСР.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук