В Сирії почали знищувати об’єкти з ліквідації хімічної зброї
У Сирії почався процес знищення об'єктів з виробництва хімічної зброї, який, як очікується, займе шість місяців.
Про хід операції доповіла Раді Безпеки ООН високий представник генерального секретаря всесвітньої організації з питань роззброєння Ангела Кейн, передає ТАСС.
За підсумками закритої зустрічі вона підтвердила журналістам, що знищення 12 об'єктів з виробництва хімічної зброї, що включають ангари і підземні споруди, планується завершити до кінця червня цього року.
«Процес ліквідації вже почався. Перший об'єкт планується знищити вже цього місяця», – заявив один з дипломатів, які брали участь у нараді.
Ліквідацією об’єктів займаються дві сирійські компанії, контракти з якими були підписані в кінці 2014 року. Як повідомляється в поданій до зустрічі СБ 15-м щомісячній доповіді генерального директора Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) Ахмета Узюмджю, підрядників попередньо відібрала влада Сирії.
На закритій сесії Радбезу також наголошувалося на необхідності прояснити ситуацію з повнотою декларації, поданої Дамаском при вступі в ОЗХЗ у вересні 2013 року. Низка західних країн в РБ ООН висловлюють побоювання, що сирійський уряд міг приховати інформацію про свою програму хімічної зброї. Однак в Дамаску ці твердження категорично відкидають.
Ще однією темою обговорення на зустрічі Ради стала тема бойового застосування хлору під час конфлікту в Сирії.
Як повідомляє BBC, експерти Організації з заборони хімічної зброї прийшли до висновку, що на території Сирії у 2014 році міг застосовуватися газ хлорин.
У звіті фахівців згадуються свідчення очевидців, які стверджують, що вертольоти скидали ємності з токсичними хімікатами на селища, що знаходяться під контролем повстанців.
ОЗХЗ у доповіді не називає винних, однак постпред США при ООН Саманта Пауер наголосила, що в поточному конфлікті вертольоти застосовуються лише урядовими силами.
Сирійський президент Башар Асад погодився знищити всю хімічну зброю після того, як сотні мирних жителів загинули в 2013 році в Дамаску при застосуванні зарину. При цьому газ хлорин, незважаючи на свою токсичність, не входить у списки забороненої хімічної зброї.