«Великдень 2020 – це виклик для кожної християнської сім’ї»
Як святкувати Пасху в умовах карантину
0До теми
-
«Будемо молитися біля комп’ютера».
Як українські Церкви проведуть Великдень ZAXID.NET -
Як вижити під час карантину. Поради лікаря.
Кому треба носити маску, скільки людей перехворіє та як не заразитись коронавірусом ZAXID.NET - Глава УГКЦ вділяє причастя під час пандемії коронавірусу. Фото дня ZAXID.NET
Великдень 2020 року стане моментом істини для кожної християнської родини. Бо має промовисто показати, чи зуміли українці створити домашню Церкву у своїх сім’ях. Про особисту та соціальну відповідальність у святкуванні всіх циклів Воскресіння Христового під час світової пандемії, а також чому не йти до церкви у час карантину не ознака маловірства – у розмові зі священиком Архикатедрального собору святого Юра Павлом Дроздяком.
***
ZAXID.NET продовжує серію публікацій, підготовлених у співпраці з «Інститутом Просвіти», про важливі для львів'ян та усіх українців проблеми.
«Не все, що хочу, є корисним для мене та навколишніх. Має ще бути й відповідальність»
Отець Павло Дроздяк (фото ЛМР)
Сьогодні ми стали свідками пізнавального і корисного досвіду: коли віряни, звиклі задовольняти свої релігійні почуття через відвідування храмів, участі у Божественних Літургіях, опинилися в центрі світової пандемії, відрізані від роботи, родини, світського та публічного духовного життя. І тут виникає багато запитань, особливо напередодні святкування Христового Воскресіння.
Тому Великдень-2020 – це десь виклик не лише для людства, влади, а й насамперед для кожної сім’ї, для кожного вірного. Це усвідомлення і своєї персональної відповідальності, і соціальної передусім. Якщо твої дії можуть комусь зашкодити, то їх не варто вчиняти. Бо не все, що я хочу, є корисним для мене та навколишніх. Тому не варто спокушати та спокушатися. Ми просимо вірних залишатися і молитися вдома. Ми не закрили храми лише тому, аби кожен вірний міг через онлайн-трансляції бути на них присутнім.
Великдень 2020 року – це також і своєрідний екзамен: чи зуміли ми створити домашню Церкву із щирими домашніми традиціями та молитвою, яку активно впроваджували у власній родині? Чи навчилися дякувати Богові та молитися
Йому без традиційної форми – храму та його канонів. Господь казав: «Настане час, коли не будуть поклонятися ні на цій горі, ні на іншій, а лише в душі. Бо це і є справжнє щире поклоніння». І така нагода настала. Час побачити, як ми вміємо шанувати Господа не в храмі Божому, а в тому, що створили у власній родині. Як духовний пастир раджу в день Пасхи одягнути вишиванки та щиро помолитися вдома. Цьогорічна молитва та пасхальний гімн «Христос Воскрес із мертвих» будуть особливо сильними та символічними. Людство з різними економічними можливостями, рівнем розвитку однаково безсиле перед маленьким вірусом.
Цей Великдень стане хорошою нагодою послужити один одному та обмінятися дарами. Бо за час карантину для багатьох вірних непідйомним стане і придбання самої паски як основного символу Христового Воскресіння. І це буде, напевно, найкраще святкування Великодня у такому співслужінні одне одному.
«Голова сім’ї – священник, а родина – домашня Церква»
Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски. Все залежатиме від того, як поведеться вірус. Тож як буде у сам день Великодня, наразі невідомо. Проте ми рекомендуємо, аби вірні цьогорічну паску освячували у своїх домівках. Особисто мені імпонують рекомендації Римо-католицької Церкви, яка святкуватиме свято Пасхи раніше. Згідно із їхніми рекомендаціями, прочитати молитву та освятити паску і великодній кошик має глава сім’ї. Щось на зразок Святої вечері у християн східного обряду. Особливий час та особливі обставини вимагають переформатування певних традиційних речей. Тому не бути у церкві фізично – не означає не відчути Божого благословення. Треба мати віру, що Господь наш діє в радіусі Вселенної.
Вербна неділя: «Благословення діє в радіусі Вселенної»
Ми не знаємо, якою буде епідеміологічна ситуація в Україні у наступні тижні. Тому залежно від загальної ситуації, змінюватимуться і вимоги до богослужінь.
Вже сьогодні маємо деякі чіткі рекомендації та правила від Блаженнішого Святослава щодо богослужінь страсного циклу. Насамперед – всі Служби Божі мають відбуватися без участі вірних. Тому закликаємо до спільної молитви в режимі онлайн. Вербна неділя не виняток. Якщо Ваша молитва щира, то на гілку верби зійде боже благословення і у вашому домі. Бо благословення діє в радіусі Вселенної.
Разом з тим, дуже важливо акцентувати: карантин стосується всіх сфер життя. Церква справді закликає вірних залишатися вдома та молитися через посередництво засобів комунікації, щоб уникнути поширенню вірусу, але це не означає, що відтак йдемо в гості, на природу тощо, святкуючи Воскресіння.
Будьмо свідомі та відповідальні одне перед одним! Заходи, що зараз вживає держава і Церква, спрямовані на охорону здоров’я, тож від кожного з нас залежить, як розвиватиметься недуга, як ми зможемо подолати її та як довго триватиме карантин.
Передвеликодня сповідь: перенесено до завершення карантину
Саме бажання вірного причаститися і підготуватися до цього великого Таїнства вже є духовним причастям. Офіційно ж передвеликодню сповідь перенесено до завершення карантину.
Винесення плащаниці: без цілувань та хресної ходи
Цьогоріч плащаницю Христа не будуть обносити навколо церкви у хресній ході. Також не можна буде її поцілувати, лише вклонитися. Для цього в храмах зроблять спеціальні огорожі. Однак поцілувати плащаницю та вклонитися їй можна і в духовний спосіб під час онлайн-трансляцій, до яких також треба готуватися фізично і духовно.