Виплати аліментів на Львівщині зросли на 250% після прийняття закону «Чужих дітей не буває»

БлогиІванна Смачило , 18 червня 2018 421 3
Іванна Смачило
Керівниця Головного територіального управління юстиції у Львівській області

За майже 10-річний адвокатський досвід до мене зверталося дуже багато жінок з дітьми, колишні чоловіки яких не платили їм кошти на дітей. Вони залишалися наодинці з усіма фінансовими питаннями після розлучення. Були випадки, коли у чоловіків бажання помститися дружині, яка від нього пішла, було сильнішим, ніж любов до власної дитини. Були випадки, коли чоловік не давав дозволу колишній дружині їхати з дитиною на відпочинок за кордон, бо так він міг просто показати свою значущість. Інтереси та потреби дитини ці особи не враховували.

Коли я стала керівником юстиції у Рівному, то теж побачила, що незважаючи на те, що дуже багато різних напрямків роботи, 30% від усіх виконавчих проваджень по всій Україні складали справи по аліментах. Я для себе тоді прийняла рішення, що це той напрямок роботи, у якому ми можемо допомогти, зробити важливу справу. Тому у серпні 2017 року ми з державними виконавцями вирішили, що кожен день починаємо з теми аліментів. Рівненська міська рада дала нам дозвіл на безкоштовну соціальну рекламу, у якій ми озвучили заклики: «Не платиш аліменти – не поїдеш за кордон», «Не платиш аліменти – позбавимо авто» та інші.

Але це насправді були лише погрози, адже законодавчих можливостей було не багато. Тоді виконавець мав право забороняти виїзд за кордон лише після розпорядження суду. А за статистикою лише 20% таких подань задовільнялось. У мене досі питання: чому такий малий відсоток? Але було зрозуміло, що таке законодавство, яким воно було – не працює. Більше того, ми зібрали статистику і були вражені результатами: 50% боржників з виплат аліментів були досить заможними людьми. Але багато з них хитрували: нерухоме майно оформляли на інших людей, не легалізовували свої прибутки. Відповідно законних методів стягнути борг у нас не було, бо в людини, начебто, нічого немає: ні майна, ні заробітків. Тому ми обрали інший метод: ми приходили до боржника на роботу, додому. І це разом із соціальною кампанією дало результат. Якщо до того місячний рівень стягнення аліментів у Рівненській області становив 1,5 млн грн, то в серпні ми отримали стягнень на суму більше 7 млн грн. Динаміка була просто чудова.

Нашу ініціативу підтримало Міністерство юстиції, і вже в лютому 2018 року ми мали більше законодавчих важелів. Виконавець отримав право встановлювати заборону на виїзд за кордон без рішення суду (у випадку боргування більш ніж 6 місяців). Ввели обмеження на користування транспортним засобом, адже якщо ти маєш кошти на паливо, значить маєш кошти і на утримання дитини. Встановили обмеження на полювання. Відомо, що це дуже витратне хобі. З приводу цих заборон гарно висловилася одна жінка, яка довго боролося з чоловіком-боржником. Вона сказала, що ви забрали у чоловіків доступ до їхніх іграшок, тому вони готові зробити все, лиш би їм їх повернули. Бо справді для деяких осіб не діють моральні закони, і на них можна вплинути лише тоді, коли вони відчувають приватний дискомфорт.

До чоловіків та жінок, які хитрують і не вказують свої заробітки та власність, а також не їздять за кордон, суд має право призначити суспільні роботи. І кошти за ці роботи підуть на стягнення аліментів. І це правильно. Адже якщо ти фізично можеш працювати, то повинен заробляти на утримання своєї дитини.

Це все подіяло. Після підписання закону у лютому, на Львівщині на 250% збільшилася сума, яка надійшла на рахунки дітей. Та й по всій Україні це дало вагомий результат.

Тому я щиро вболіваю, щоб був прийнятий другий пакет законів ініціативи «Чужих дітей не буває». Але, на жаль, маємо суттєвий опір. І я не можу зрозуміти в чому його причина.

Зараз сума, яку потрібно платити на утримання дитини приблизно 900 грн на місяць (50% прожиткового мінімуму). Хіба достатньо цих коштів, щоб прогодувати, одягнути, оплатити дозвілля дитини? Я, як мама, можу впевнено сказати, що не достатньо. У пропозиції другого пакету просимо збільшити виплату – встановити її на рівні 100% прожиткового мінімуму (приблизна сума 1800 грн). Також, враховуючи скарги багатьох осіб, пропонується дозволити вивозити дитину одним із батьків (з яким проживає дитина) за кордон терміном до одного місяця. Адже маємо випадки, коли ця довідка стає об’єктом шантажу.

Також є важлива поправка, згідно з якою людину-посадовця, яка більше року не виплачує аліменти, звільнятимуть з роботи. А при вступі на державну службу, потрібно буде надати довідку про те, що нема заборгованостей по аліментах.

Зрештою, підтримка\не підтримка цього законопроекту має стати лакмусовим папірцем для нас. Мені дуже цікаво послухати аргументацію тих людей, які не підтримують цей законопроект. Адже тут не стоїть питання свободи вибору чи обмеження прав боржників. Не стоїть питання дискримінації чоловіків. Це санкції для тих, хто боргує виплати для власних дітей. Просто за статистикою переважна більшість з них – чоловіки. Адже частіше діти залишаються все ж таки з матір’ю. Батьки, якщо вони хочуть такими називатися, мають обов’язки перед своїми дітьми. Вони зобов’язані їх нагодувати та дати освіту. Хочеш подорожувати, хочеш кар’єрного росту, хочеш полювати? Будь ласка. Але спершу подбай про свою дитину.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук