«Є бомбосховище і піца на дровах»
Дива адаптації українського бізнесу. Враження від запуску Карти світла
Інші блоги автора
- Хто зробить наші міста безбар'єрними? 12 квіт 2023, 09:00
- Що важливіше за віялові відключення та загальну економію 28 жовт 2022, 17:29
Українці неймовірні. Ми здатні надзвичайно швидко адаптуватися та переживати всі негаразди з піднятою головою.
Вчергове я впевнилася у цьому завдяки Карті світла, яку ми запустили всередині листопада. Ідея цього соціального проєкту – показати на карті бізнеси, які продовжують працювати навіть під час загальних відключень світла. Людям це допомагає планувати свій день та закривати потреби – наприклад, купити їжі чи зарядити телефон. Бізнеси завдяки карті можуть залучати більше клієнтів, триматися на плаву та допомагати людям.
Цей проєкт був експериментом для нас. Чесно кажучи, я не розраховувала на таку кількість заявок від бізнесів. Зараз на Карті світла вже понад 8000 закладів: це й великі супермаркети, і маленькі крамнички чи кафе на два столики.
Одні бізнеси купують генератори, інші вкладаються в акумулятори, хтось перейшов з електропечі на газову чи дровʼяну, хтось ввів оновлене енергоощадне меню.
Дива виживання показують гламурні салони та барбешопи. Хоч обстріли, хоч блекаут, а нігті та стильну зачіску вам в Україні зроблять.
Описи від закладів надихають:
«Маємо слабенький генератор, але його достатньо, щоб показати футбол, поділитись інтернетом, підзарядити пристрої та налити пива при свічках».
«Професійна студія звукозапису. Маємо постійне живлення від генератора. Запишемо вашу пісню в будь-який час! (Окрім повітряної тривоги)».
«При відключенні світла в меню доступні страви на вугіллі, піца на дровах».
Цікаво спостерігати, як змінюються характеристики ідеального закладу. Якщо раніше ресторани кликали на гарні панорами, то зараз ідеальний заклад:
- розташований в підвалі
- має генератор
- має Starlink або інший варіант публічного інтернету
- запасся свічками
- там тепло.
«Укриття нашого ТРЦ було офіційно сертифіковано ДСНС та відповідає всім вимогам безпеки».
«Смачно, тепло, в підвальчику».
«Наш готель працює на власному генераторі, є власне сховище».
«Завдяки генератору можемо приймати пацієнтів навіть за відсутності електроенергії в усьому районі! Також у нас завжди є вода та опалення, а під нами є тепле та затишне бомбосховище».
«У нас є бомбосховище зі столами та інтернетом, а ще до нас можна з тваринами».
Ще один тренд – кафе, ресторани, готелі стрімко переформатовуються під коворкінги. На вас вже не будуть дивитися косо за ноутбук на столі. Деякі кафе купують під нову функцію не тільки генератори, а й Starlink для супутникового інтернету.
«Ми на власному прикладі знаємо, як прикро, коли в розпал робочого дня зникає світло та інтернет. Тому запускаємо безкоштовний коворкінг. У нас можна скористатися швидкісним інтернетом та, за потреби, офісною технікою».
«Затишний заклад, де можна поснідати та попити вина з хамоном. Також кафе працює із супутниковим інтернетом Starlink і є можливість придбати послугу “коворкінг”».
***
Бізнес стає більш соціально орієнтованим: хтось – вимушено, хтось – від щирого серця.
Епіцентри обладнують свої магазини Заряджайзерами – зарядними станціями для гаджетів відвідувачів. Ними можна скористатися і під час відключень.
Нова пошта пропонує за довгої відсутності світла прийти у відділення та зарядити свої мобільні пристрої.
Історія про пункти Rozetka, до яких люди приходять не тільки посидіти при світлі чи зарядити телефони, повербанки, а й закипʼятити чайник чи докрутити фарш, взагалі стала вірусною.
Бізнеси в описах до Карти світла пишуть:
«Ми на одній лінії з лікарнею, тому нас не вимикають. У нас можна підзарядити пристрій безоплатно».
«Магазин електрики та світла, під час блекауту є можливість підзарядити телефони та павербанки».
Тож ми вистоїмо. І станемо ще сильнішими.