З вдячністю, довірою та тривогою
Інші блоги автора
- Чиє «Обличчя війни»? 1 лист, 08:29
- Подарунок під ялинку для ОТГ 28 груд 2020, 19:56
- Школи, що йдуть у невідомість 4 черв 2020, 22:15
Мене захоплює все нове. Особливо, коли це нове є життєдайним, перспективним і сучасним. Обласна програма мікропроектів стала справою моєї наразі ще зовсім нетривалої праці в обласній раді. Мене, як людину нову у владі, ця програма (йдеться про фінансування з обласного бюджету реконструкції та ремонту народних, домів, ФАПів, садочків, шкіл, вуличного освітлення, тощо) захопила. Адже процедура її проведення виключала будь-який лобізм, ручний механізм та вплив зацікавлених.
Громада Львівщини також це відчула, і ми отримали рекордну кількість мікропроектів за усю історію обласної ради – 1419 (!). По 230 проектів апарат обласної ради приймав та реєстрував щодня, працюючи від 8 ранку до 21 вечора, за що я надзвичайно вдячна працівникам Олені Гвоздик, Мар’яні Кулебі, Наталі Бандурі. Спасибі за відданість справі Іванові Собку, який об’їхав з навчанням для громад усі райони області, є основним промоутером та натхненником прозорого процесу.
Люди по копійці збирали кошти на співфінансування – поміж собою, позичали у місцевих підприємців, залучали інвесторів. Дякую всім, хто взяв участь. Експерти визначили понад 700 найкращих проектів. Третина переможців – це ініціативні групи мешканців. Розумію, не всі могли перемогти. Це конкурс. Поразка цьогоріч – це можливість перемогти наступного року і нагода удосконалити свій проект, а значить – отримати високий бал від експертів.
Нашим завданням, і моїм зокрема, було провести усі процедури голосування, відбору експертів та розподілу проектів якнайпрозоріше, чого не було у попередні роки. Відбулося жеребкування з-поміж експертів на оцінювання проектів, що здивувало навіть старожилів ради, був відомий лише порядковий номер проекту, затверджений за експертом, але не реєстраційний.
Ми потратили чимало часу і зусиль, іноді по три години засідала конкурсна рада, яка дуже відповідально ставилась до кожного голосування після тривалих і відкритих дискусій. Дякую раді за добру ініціативу додати 25 млн. грн. на програму мікропроектів. Вдалося нам залучити ще 16 млн. грн. Голова Львівської обласної адміністрації дотримав даного, зокрема і мені, слова, і сума справді зросла до 51 млн. грн.
І тепер найважливіше. Я хочу щиро подякувати тим людям, завдяки яким ми вперше отримали справді прозорий і чіткий механізм відбору. Це 18 експертів, які координують проекти або працюють в іменитих міжнародних та громадських організаціях, на кшталт USAID, Програма розвитку ООН, «Фонд Східна Європа». Шановні експерти, не знаю Вас особисто, але те, що Ви без жодних оплат, безкоштовно, прочитали кожен по 160 проектів (по 20-40 сторінок) за три тижні заслуговують щонайменше на добре слово. Ставити бали – справа відповідальна, знаю з власного досвіду. Свого часу кілька років була експертом ГО «Телекритика». Там завжди панувала довіра поважної і відомої громадської медіаорганізації до мене як до експерта. Я оцінювала матеріали для професійного середовища – ми говорили з авторами однією мовою. Вам, шановні експерти, буде важче, бо, як пояснити окремому депутату, який, зазвичай, мав вплив на розподіл бюджетних коштів і лобіював об’єкти, що втрутитися у систему електронного голосування і змінити бали не реально. Депутат не розуміє, як так вийшло, вперше не вдалося «залагодити», тому ще треба «вникнути» у виставлені бали, проаналізувати і «вирівняти» все, що ви, шановні експерти, оцінили!
Але менше з тим, я воліла б говорити про вдячність і про довіру. Якісна та професійна оцінка показала, що може бути інакше, ніж з розподілом коштів від ДФРР чи з деякими обласними програми. А це у нашій непростій країні може мати наслідки. Прогнозую, на майбутнє – систему голосування «удосконалять». Додадуть, скажімо, ще кілька депутатів чи посадовців до групи оцінювання.
Але цьогоріч, шановні експерти, ми з Вами все зробили правильно. Сподіваюсь, мені як співголові конкурсної ради, вдасться захистити ті результати, які Ви нам надали. Дуже сподіваюсь!