52% витрат українців - на продукти харчування
Продовольчі товари у споживчих витратах населення України займають 57,6% (безпосередньо продукти харчування - 52%). У Росії та Казахстані ці показники становлять 40%, в Китаї - 30%, в економічно розвинутих країнах - 15-20%, - поінформували ZAXID.NET в прес-службі Мінекономіки.
У квітні, порівняно з березнем, уповільнено зростання цін на продукти харчування та безалкогольні напої (5,2% порівняно з 5,6% у березні). Причиною такої тенденції є як початок дії реалізованих Урядом та Національним Банком антиінфляційних заходів, так і поширення сезонної тенденції зниження цін на деякі товари: уповільнилося зростання цін на хліб і хлібопродукти (3,4% порівняно з 4,1% у березні), м’ясо та м’ясопродукти (8,1% порівняно з 8,9%), фрукти (3,6% порівняно з 16,7%), цукор (3,3% порівняно з 6,0%). Водночас розпочалося зниження цін на сир і м’який сир (-0,1%), масло (-0,5%), олію (-0,6%) та продовжилося сезонне здешевлення молока (-1%) і третій місяць поспіль - яєць (-5,4%). Поряд з цим зростають ціни на овочі.
Основними чинниками, що сформували цінову динаміку на споживчому ринку у квітні 2008 року, залишилися витратні фактори.
Поступове зростання цін на продукти харчування розпочалося ще у 2007 році, коли спостерігалося скорочення пропозиції агропродукції, до чого додалися і незначні темпи нарощування виробництва на початку 2008 року.
За 2007 рік ціни у галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів зросли на 24,8%, у січні-квітні 2008 року - на 11,9%.
Додатковими витратними факторами, які змушували виробників підвищувати ціни на споживчі товари та послуги, також були: збільшення витрат на оплату праці, на обслуговування позичкових коштів та інвестиційних витрат, зростання вартості енергетичних матеріалів і в цілому лаговий вплив від підвищення цін виробників промислової продукції.