Дев'ять ознак того, що у вашого кота стареча деменція
Завдяки хорошому догляду домашні коти можуть доживати до 15-20 років. Та з віком до них може приходити і когнітивна дисфункція – деменція. Це старіння мозку, що повільно, але невблаганно прогресує. Деменцію у котів важко виявити на початковій стадії, та з часом стає ясно, що котик страждає. Журнал про тварин Daily Paws розповідає, які основні ознаки деменції у котів, як правильно діагностувати цю хворобу та, головне, як допомогти своєму коту гідно прожити до кінця днів.
Ознаки деменції у старших котів
Якщо у вас літній кіт, зверніть увагу на ці ознаки, що можуть свідчити про деменцію у нього:
- Кіт безцільно ганяє по квартирі;
- Часто і голосно нявчить і навіть кричить – значно більше, ніж зазвичай;
- Надміру вилизується;
- Менше їсть;
- Багато спить і все одно млявий чи навпаки мало спить і не може розслабитися;
- Частіше не потрапляє у туалетний лоток;
- Має проблеми з координацією;
- Забуває як використовувати давно здобуті навички;
- Може «застрягнути» в куті або забуває, як ровернутися.
Як діагностують деменцію у котів
Якщо ви помітили ці ознаки у старшого кота, передусім слід відкинути їх фізичні причини – наприклад, артрит у котів може провокувати ситуації, коли кіт не доходить до лотка, бо йому важко.
Специфічних тестів на деменцію у котів немає. Тут слід розповісти ветеринару все, що ви знаєте про свого компаньйона – його історію, звички, їх зміну, фізичні проблеми тощо.
Як допомогти коту з деменцією
Якщо інші фізичні причини негараздів лікар відкинув і все ж діагностував у вашого компаньйона когнітивну дисфункцію, вашою задачею є змінити простір навколо кота так, щоб йому було легше жити.
Щоб підтримати мозок тварини, ветеринар може прописати вітаміни і добавки, наприклад, вітамін В12, Е, С, бетакаротин, омега-3 тощо. Та пам’ятайте, що призначати коту будь-які добавки може виключно ветеринар. Іноді надмір певних елементів може лише зашкодити тварині.
Також потрібно і надалі ментально стимулювати кота – пропонувати йому легкі головоломки, бавитися з ним улюбленими іграшками. Разом з тим, щодення котяча рутина має бути дуже простою – додайте ще один туалетний лоток, поставте миски з водою в різних місцях на випадок, якщо коту важко дійти або він губиться чи забуває дорогу. Також годуйте кота у визначений час, щоб точно знати, чи він поїв.
Якщо тварина стала більш активною вночі, додайте нічників або лед-стрічок, щоб їй було краще видно в темряві. Також кіт з деменцією може потребувати частішого вичісування, оскільки сам вже не здатен добре дбати про свою гігієну.
Чи є ліки від деменції у котів
На жаль, ні. Немає специфічних ліків, затверджених американським управлінням з продовольства і медикаментів. А в Україні – і поготів. Утім, в США є деякі затверджені FDA препарати, якими лікують деменцію у собак. Їх часом застосовують для котів і у когось вони дають результат. Проте це не затверджені для лікування котів медикаменти і результат не гарантований – про це варто пам’ятати.
Найважливіша рекомендація
Будьте терплячими до свого літнього кота, з яким ви провели стільки щасливих років. Ставтеся до компаньйона з розумінням, адже він також старається дати собі раду. Задача опікунів – створити комфортні умови, щоб тварина гідно дожила до кінця своїх днів.