Джо Байден підтвердив, що вважає Володимира Путіна вбивцею
Президент США обіцяє, що Путін «заплатить за втручання в американські вибори»
Джо Байден підтвердив, що вважає Володимира Путіна вбивцею і заявив, що президент РФ «заплатить за втручання в американські вибори». Про це він заявив в інтерв'ю ABC News.
Байден пригрозив Путіну «суттєвими наслідками», після того, як розвідка США довела втручання Росії в американські вибори – розвідники встановили, що російський президент особисто причетний до масштабної кампанії проти Байдена перед виборами.
За словами Байдена, в ході телефонної розмови він попередив Путіна про наслідки.
«Він заплатить ціну. Ми довго розмовляли ... Я знаю його відносно добре. І розмова почалася з того, що я сказав:" Я знаю вас, і ви знаєте мене. Якщо я встановлю, що це [втручання у вибори] сталося, то будьте готові», – розповів президент США.
У свою чергу, журналіст Джордж Стефанопулос уточнив, що «оскільки Байден добре знає Путіна чи думає той, що російський президент є вбивцею». На це питання Байден відповів ствердно.
Про втручання Росії у вибори президента США
Американська розвідка заявляла про втручалання Росія у вибори ще з 2016 року. Тоді РФ намагалася допомогти кампанії Трампа. Сліди російських кібератак під час президентських перегонів у США було виявлено у 39 штатах. Спецслужби США стверджували, що кібератаки організувала російська розвідка.
Особливо відомими стали дві спроби втручання РФ у вибори в США: перша – за допомогою пов'язаної з російським урядом «фабрики тролів», а друга – спроби російських військових чиновників зламати електронну пошту та викрасти документи, пов'язані з «Демократичною партією» та Гілларі Клінтон. Саме злам робочої пошти демократів пізніше назвали основною причиною поразки Клінтон на виборах.
Трамп заперечував допомогу зі сторони влади РФ і називав повідомлення про це «фейками і політичними провокаціями».
Вже на початку лютого 2020 року розвідка США заявила, що Росія втручається у ще одну передвиборчу кампанію, щоб допомогти Дональду Трампу залишитись президентом на другий термін.
Представники розвідки попередили комітет про те, що Росія працює над тим, щоб поставити під сумнів чесність голосування 3 листопада, одночасно сприяючи переобранню Трампа на другий чотирирічний термін.
Наступного дня після доповіді, Трамп «відчитав» тогочасного директора національної розвідки Джозефа Магваєра, а згодом і звільнив його, замінивши на більш лояльного Річарда Грінелла. Натомість Трамп помилував свого екс-радника, який фігурував у справі про втручання РФ у вибори.
Паралельно увесь цей час РФ фінансувала популярний конспорологічний QAnon – який, серед іншого, розповсюджував фейки про демократичну партію США і прихильники якого стали найактивнішими учасниками штурму Капітолію у 2021 році.
У підсумку Трамп програв вибори, а після цього ЗМІ, з посилання на екс-агента КДБ Юрія Швеця повідомили, що радянські та згодом російські спецслужби впродовж 40 років вербували Трампа.
17 березня 2021 року Офіс директора національної розвідки США оприлюднив остаточний звіт щодо втручання РФ в американські вибори. Розвідка США з'ясувала, що втручання у вибори було затверджено безпосередньо російським президентом Володимиром Путіним.
Американська розвідка дійшла висновку, що Росія вважала обрання Джо Байдена небажаним для її національних інтересів, тож спрямувала свої зусилля на те, щоб підважити його президентську кампанію. Натомість у Кремлі віддавали перевагу перемозі Дональда Трампа, попри деякі кроки його адміністрації проти Росії.
За оцінкою розвідки, Кремль здійснив операції впливу на передвиборчу кампанію в США. Ці дії були спрямовані на декілька завдань: завдати шкоди Джо Байдену та Демократичній партії, підтримати Дональда Трампа, підірвати довіру суспільства до виборчого процесу та посилити соціальний і політичний розбрат у США.
Особливу увагу розвідка США звертає на розгортання медіакампанії щодо начебто корупційних зв’язків Джо Байдена та його сім’ї з Україною. При цьому в США наголошують, що в них немає жодних доказів, що до цього міг бути причетний уряд України.