Експеримент уряду над містами. Забудовники аплодують
Колонка заступника міського голови Львова Любомира Зубача
Інші блоги автора
- Без вивісок і зі штрафами! 4 груд, 17:45
- Як забудовники Львова підклали свиню своїм же колегам 28 жовт, 18:15
- Скільки поверхів збудувати поруч із церквою чи історичною віллою? 14 жовт, 14:54
Дуже не люблю голосних заяв, але ситуація така, що настав час кричати «Зрада!»
У кінці минулого тижня уряд «потішив» проектом постанови, який повністю зосереджує містобудівний контроль у одних руках, залишає міста та громади безправними, ну і без перебільшення ставить таку масну крапку на децентралізації у цій галузі.
Всі ті крихти містобудівного контролю, який ми вигризали в попередні роки – забудьте, запийте холодною водою. І готуйтесь: бо безконтрольні забудови у разі прийняття цієї постанови стануть нашою звичною реальністю.
Законопроект про так звану містобудівну реформу, з огляду на спротив архітектурної спільноти та експертів з містобудування і місцеве самоврядування, застряг у Верховній Раді, не був прийнятий блискавично. І хоча боротьба ще триває і загроза ухвалення законопроекту зберігається, але мабуть, було не сила терпіти, що довелось лобістам забудовників швиденько перегрупуватися і зварганити експеримент.
Саме так – експеримент! Проект кабмінівської постанови, який можуть прийняти вже цього тижня, так і назвали – експериментальний проект щодо особливостей надання документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
Почитайте. Якщо коротко, то цей документ дає право забудовникам самим обирати орган контролю. І мова не лише про будівництво класу СС3. За проектом, навіть якщо ти будуєш особняк, можеш звернутися у Київ. Тобто центральний орган буде займатися навіть такими дрібними питаннями. Логістичний нонсенс. І навіть більше – якщо видані містом містобудівні умови їх не влаштовують, вони можуть звернутися у Київ і там собі підкоригувати проект додатковими квадратними метрами чи поверхом у межах висотності.
Чи тільки Львів у шоці від такої ініціативи уряду? Ні, не лише. Уже тривають консультації з Асоціацією міст і невдовзі будемо мати спільну заяву.
До чого призведе експеримент:
- у міст фізично заберуть повноваження
- громада не зможе впливати на забудову території та зупиняти незаконне будівництво, чим будуть користуватись недобросовісні забудовники і незаконні забудови будуть рости як на дріжджах
- паралізує архітектурно-будівельний контроль як такий, а отже, варто чекати містобудівного хаосу в містах.
Я чудово знаю про потужне забудівельне лобі на рівні країни, прекрасно розумію забудовників, бо для них це «просто бізнес». Але не можу погодитися із позицією влади, бо саме її обов’язок – захищати інтереси своїх громадян, а у цьому випадку громад. Бо питання будівництва – це передусім питання безпеки, а не бізнесу.
Не можна зосереджувати владу в одних руках. Суть балансу децентралізації – розподіл влади, а не «все під себе». І якщо у влади є конфлікт із одним містом – і це я не про Львів! – то чому мають страждати всі решта.
І ще окремо хочу звернутися до шановних народних депутатів!
Ви всі живете в містах, ви всі на словах за реформу децентралізації. Чому ж зараз не чутно вашої позиції. Саме у ваших обов’язках – відстоювати інтереси міст та людей, які там живуть і яких ви представляєте. Чи, може, ви за те, щоб забрати повноваження в містах, залишити їх безправними? Якщо ви за таку «реформу» - то скажіть про це відверто.
Сьогодні Львівська міська рада офіційно висловить свою позицію уряду і Міністерству розвитку громад та територій України зокрема. І, як уже зазначив, також долучимось до спільної заяви міст від Асоціації міст України.