Група депутатів від «Слуги народу» запропонувала Україні ввести санкції проти Білорусі
Депутати закликали українську владу перенести з Білорусі діяльність Тристоронньої контактної групи з питань Донбасу
У лавах правлячої в Україні партії «Слуга народу» з’явилась нова позиція щодо ситуації у Білорусі, де вже тиждень тривають протести проти фальсифікації виборів, а правоохоронці жорстко затримують і катують людей. Депутати вимагають від української влади підтримати протестувальників та запровадити санкції проти президента цієї країни Олександра Лукашенка і його найближчого оточення. Заяву 13 депутатів від «Слуги народу» опублікував депутат Богдан Яременко.
«Ми, народні депутати України, члени парламентської фракції політичної партії “Слуга Народу”, заявляємо про свою повну підтримку прагнення народу Білорусі жити у вільній демократичній правовій державі, мати для цього чесні та прозорі вибори, а також захищати свої права та свободи засобами мирного ненасильницького протесту», – йдеться в депутатській заяві, опублікованій у неділю, 16 серпня.
Вони висловили солідарність з рішенням Європейського Союзу щодо невизнання результатів виборів і засудили насильство, затримання, викрадення та катування білорусів і українців, які перебувають у Білорусі.
«Хочемо застерегти представників білоруської влади – війна з власним народом ніколи не буває переможною. Правити й вести свою країну до процвітання не можна, якщо цей шлях змочений кров’ю незгодних. Також заявляємо, що у боротьбі за свої права білоруси можуть розраховувати на нашу повну симпатію, розуміння та підтримку», – заявили українські депутати.
Вони звернулися до президента України Володимира Зеленського з закликом якнайшвидше визначити принципову позицію щодо подій навколо президентських виборів у Білорусі, перенести з країни діяльність Тристоронньої контактної групи з питань Донбасу, розпочати розслідування щодо пособництва тероризму та зупинити всі форми політичного діалогу з цією державою на найвищому рівні.
Від Кабінету міністрів України депутати вимагають не допустити експорту до Білорусі зброї та інших засобів, які можна використати для порушень прав людини, запровадити персональні санкції проти її президента, членів уряду, членів Центрвиборчкому та інших посадовців, причетних до фальсифікацій президентських виборів та масових репресій.
Крім того, група депутатів пропонує запровадити допомогу для постраждалих внаслідок порушень прав людини режимом Лукашенка, включно з наданням політичного притулку і допомоги на лікування, і узгодити з ЄС обмеження та стримування проти Білорусі.
Нагадаємо, що масові протести в Білорусі спалахнули 9 серпня увечері після президентських виборів, на яких, за офіційною версією, переміг чинний голова держави Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року. ЦВК Білорусі стверджує, що Лукашенко набрав понад 80% голосів виборців, тоді як протестувальники переконані, що результати виборів були сфальсифіковані.
Головною опоненткою Лукашенка була Світлана Тихановська, яка на тлі протестів під тиском влади виїхала до Литви.
Протестувальники, зокрема, домагаються повторного перерахунку голосів або повторних виборів, але чинний президент Білорусі відкинув цю ідею.
Міліція і спецпризначенці жорстоко б’ють і затримують протестувальників, одного з них вони застрелили. Багатьох людей силовики затримують безпідставно, навіть, якщо вони не брали участі у протестах.
За час протестів білоруські силовики затримали понад 7 тис. людей. Кількість постраждалих унаслідок жорстокості силовиків вимірюється сотнями, але точна їх кількість невідома.
Репресувати протестувальників білоруській владі допомагає Росія. Зокрема, РФ оголосила у розшук Степана Путила (Свєтлова) – автора найпопулярнішого білоруського Telegram-каналу NEXTA. Саме цей канал найоперативніше висвітлював, а згодом і частково координував протестні акції.