Крах реформи лікарень на Львівщині: госпітальних округів не буде

Чиновники ЛОДА доклали всіх зусиль, щоби зарубати в зародку ідею госпітальних округів

БлогиЛюбомир Зубач , 7 травня 2018 3369 1
Любомир Зубач
заступник міського голови Львова з містобудування, народний депутат у 2015-2019 рр.

Медичній реформі на Львівщині завдано підступного удару. Можу авторитетно заявити: у частині, що стосується вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, реформа в області закінчилася, фактично так і не розпочавшись. Чиновники ЛОДА доклали всіх зусиль, щоби зарубати в зародку ідею госпітальних округів. Ба більше, ще раз довели, як сильно прагнуть знищити місцеве самоврядування.

Що ж власне сталося?

11 квітня уряд своїм розпорядженням затвердив склад госпітального округу Львівської області. Фактично, Львівщина – єдина в Україні, де буде створено ОДИН госпітальний округ на ВСЮ область. Керівник департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак захоплено у «Фейсбуці» дякувала Кабміну, що той підтримав таку пропозицію Львівської обласної державної адміністрації. І фактично прирік медичні заклади Львова на перевантаження, а районні лікарні позбавив шансу стати високопрофільними.

Розберімося в нюансах справи.

Госпітальні округи: теорія

Насамперед слід пояснити: що таке госпітальні округи і навіщо їх взагалі запланували формувати.

За урядовим визначенням, госпітальний округ - це «функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню такої території».

У складі такого округу мають бути не менше як одна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого та/або другого рівня та інші заклади охорони здоров’я, які надають вторинну (спеціалізовану) та екстрену медичну допомогу. І все це у зоні обслуговування госпітального округу.

Йдеться, зокрема, про такі види медичної допомоги, як проведення хірургічних втручань; лікування хвороб, травм, отруєнь; ведення пологів та деякі інші.

Цілком очевидно, що на сьогодні ці послуги спроможні якісно надавати здебільшого лікарні, що є в обласному центрі - у нашому випадку у Львові. Але хіба такі лікарні не потрібні у більш віддалених територіях – районах та містечках? Хіба не у цьому полягала логіка створення госпітальних округів: наблизити до всіх людей (зокрема на периферії) якісну медичну послугу вторинного рівня?

А ще нагадаю: за урядовою постановою, «зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям». Якщо ж немає нормальних доріг та є особливий рельєф, як-от гори, тоді зона обслуговування може бути й меншою.

Фактично формування госпітальних округів мало стати кроком назустріч децентралізації в медицині.

Проект як дишло

Якщо дотримуватися урядової логіки, то об’єктивно реформа вторинної медицини на Львівщині мала б виглядати приблизно так.

Один з округів - львівський, сфера його дії - власне Львів + 20-30-кілометрова зона навколо міста (погодьтеся, потенціал міських лікарень такий, що Львів міг би надати всі необхідні послуги вторинної медицини). Далі - окрім львівського, формувалося б ще від 3 до 6 госпітальних округів (залежно від наявності лікарень з належним потенціалом. Бо ж нині, говорімо відверто, жоден медичний заклад в області не спроможний стовідсотково впоратися із цим завданням). Звичайно, при цьому поділ мав би відповідати здоровому глузду в плані територіальності.

Такий і був первинний план, що обговорювали, зокрема, на міністерському рівні. То що ж відбулося? Чому все кардинально помінялося?

А все через один суттєвий нюанс. Як відомо, область спить і бачить, як би затиснути Львів у його межах. Не без допомоги «місцевих князьків», що вважають навколишні села ареалом свого панування. Отож, зацікавлених у тому, щоби Львів, не дай Боже, не розширив свого впливу - більш ніж досить.

Тому початкову ідею «удосконалили» на місцевому рівні - Львівщину подробили на 10 округів, де Львів лишався сам по собі, тобто у своїх адміністративних межах. І власне це обговорювали на громадських слуханнях.

Клікніть на мапу, щоб збільшити

Проте і дурню зрозуміло, що без Львова витягнути всю медицину області неможливо. І тоді, вочевидь, вирішили зробити «хід конем» - створити один госпітальний округ. Це дозволяє, з одного боку, використати можливості Львова для всієї області, а з іншого - підпорядкувати собі заклади охорони здоров'я міста (а також інших органів місцевого самоврядування області) через так звану госпітальну раду - орган управління госпітального округу.

Оскільки госпітальний округ у Львівській області один, то й госпітальна рада буде одна. А повноваження її дуже широкі: від фінансових питань (бюджетні трансферти), реорганізації та перепрофілювання закладів медичної допомоги і до призначень, звільнень керівників закладів охорони здоров’я комунальної форми власності.

І хоча повноваження госпітальної ради виписано як «вироблення пропозицій для їх затвердження учасниками госпітального округу», але за такого формулювання без таких пропозицій органи місцевого самоврядування не зможуть самостійно ухвалювати відповідні рішення.

У підсумку будемо мати ситуацію, коли госпітальна рада (підконтрольна ЛОДА!) готуватиме пропозиції, наприклад, щодо призначення та звільнення керівників закладів охорони здоров’я міста Львова. Знаючи особливу «любов» ЛОДА до Львівської міськради, можна лише уявити масштаб потенційних спекуляцій. Але Львів лише як приклад. Такий самий підхід будуть застосовувати й до інших «неугодних» органів місцевого самоврядування в області: міст обласного значення, районних центрів, об’єднаних територіальних громад.

Оцініть, цей увесь цинізм і фантастичне лицемірство ЛОДА та її підлабузників. Просторікують про децентралізацію, тим часом на ділі ж роблять усе навпаки. Спочатку провалили процес об’єднання громад в області; потім влаштували Львову сміттєву блокаду і забрали повноваження щодо вивозу сміття; тепер через госпітальний округ хочуть підпорядкувати собі медицину, належну місцевому самоврядуванню...

А люди?

А що - люди? У своєму бажанні перехопити контроль ЛОДА про них не просто забула. Про людей обласні чиновники, переконаний, не думали від самого початку.

І це мене не дивує. Дивує інше. Як сталося, що затійник цих змін - міністерство пропустило такий дикий проект.

Бо ж для чого задумувалась уся ця реформа вторинної медицини, навіщо було ділити області на ці госпітальні округи?

Фактично, сьогодні добрі лікарні є хіба в обласних центрах, ну і ще в деяких менших містах обласного значення. На периферії їх нема. Тому й придумали цей поділ на округи, щоб у кожному з них була високопрофільна лікарня. І ця лікарня мала би бути якісна і доступна (тобто наближена) для людей. Пригадуєте, формулу «60 кілометрів - 60 хвилин»? І тут просто не уявляю, з якою швидкістю мають їхати мешканці Турки, аби дістатися Львова за одну годину!

Отож, рішення Кабміну, який затвердив межі госпітального округу Львівщини всупереч власній же методиці, більш ніж дивне. І точно вимагає принаймні пояснень. Саме тому робитиму відповідні запити до урядових очільників - аби аргументували, чому, зокрема, допустили цей наступ на місцеве самоврядування.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук