40 народних депутатів просять президента повернути УГКЦ Митрополичі сади у Львові
Зараз землею володіє Концерн РРТ Державної служби спеціального зв’язку
Народна депутатка зі Львова Наталія Піпа звернулася до президента України Володимира Зеленського з проханням допомогти вирішити ситуацію щодо території Митрополичих садів у Львові. Вже тривалий час місто і УГКЦ намагаються повернути церкві землю, яка історично їй належала. Під депутатським зверненням Наталії Піпи підписалися ще 39 народних депутатів.
Наталія Піпа у своєму зверненні закликала президента України посприяти у збереженні й реновації території Митрополичих садів та допомогти вирішити конфлікт між Львівською обʼєднаною територіальною громадою та Державною службою спеціального звʼязку та захисту інформації України. Депутатка закликала врахувати інтереси усіх сторін, а також історичну справедливість.
Під зверненням Наталії Піпи підписалися ще 39 депутатів. Йдеться про народних обранців не лише зі Львова.
«Це нормально, коли політики звертаються в умовах воєнного стану до президента, щоб вирішити болюче для львів’ян і не тільки питання. Адже його політсила має більшість, його політсила представляє Кабмін. Під звернення підписалися не тільки львів’яни, коли ти питаєш: “ви знаєте церкву Юра у Львові?” То всі розуміють про що йдеться, про які Митрополичі сади. Ми дуже віримо, що якщо сісти за стіл перемовин, якщо президент дасть відповідні доручення, то це можна врегулювати», – сказала у коментарі ZAXID.NET Наталія Піпа.
Про результати розгляду звернення має бути повідомлено протягом десяти днів.
Нагадаємо, ідеться про дві ділянки загальною площею 2,15 га на пл. Святого Юра, 5, де раніше були розташовані ретрансляційні вежі Львівської філії концерну РРТ (Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення), що глушили радіозв’язок у часи СРСР. Останню з них демонтували у 2016 році. Ця ділянка з 1951 року була закріплена за Львівським обласним управлінням зв’язку й перебувала в державній власності. Після проголошення Незалежності України земля автоматично залишилась в держвласності, в розпорядженні Львівської ОВА, а правонаступником обласного управління зв’язку став Концерн РРТ Державної служби спеціального зв’язку.
Історично ця територія є частиною Митрополичих садів. У 2016 році приватний нотаріус із Києва Роман Падалко зареєстрував за концерном право власності на трансформаторну підстанцію та технічний будинок радіостанції, що дозволило Концерну РРТ зареєструвати за собою і ділянку біля храму. У 2020 році Львівська міськрада звернулась до ОВА, Концерну та Кабміну з проханням передати ділянку в користування міста, втім, не отримавши відповіді, самостійно зареєструвала право власності на ділянку та передала її в користування Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ. На початку жовтня Господарський суд Львівської області скасував реєстрацію 2 га землі за ЛМР та ухвалу про передачу ділянки в користування УГКЦ.
Львівська міська рада подала на рішення Господарського суду апеляцію і наполягає на тому, що ця земля має бути передана у користування церкви.
Зазначимо, у п’ятницю, 15 грудня, під час Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, міський голова Львова Андрій Садовий звернувся до Володимира Зеленського. Міський голова Львова закликав президента допомогти повернути землю Митрополичих садів церкві.
«Є Собор Святого Юра, духовне серце Львова. Є земля – Митрополичі сади, які все життя належали Церкві. Радянська влада там поставила вишки-глушилки. Ми їх демонтували, звичайно, а землю передали Церкві. Але, яка була несподіванка, коли Спецзв’язок подав позов до міста, щоби цю землю собі повернути. А навіщо? Це земля Церкви, там нема вишок. Судяться з нами, Церква в шоці. Ми скерували вам листи, Церква скерувала листи. Наступне засідання 17 січня [2024 року]. Велике прохання якось вплинути», – сказав Андрій Садовий.
Варто зазначити, що Державній службі спеціального зв’язку раніше належала військова частина у Лисиничах біля Львова. Йдеться про територію площею 8,43 га на між вул. Винниківською та Володимира Івасюка у селі Лисиничі. Тепер Держспецзв’язку планує збудувати на цій ділянці житловий квартал на 47 секцій.