Ми можемо спостерігати в Україні ситуацію постколонії, — культуролог
Сьогодні в Україні ми можемо спостерігати явище постколонії. Дослідниця колоніалізму Ґаятрі Чакраворті Співак писала, що колонізовані, як правило, не можуть говорити самі за себе. Ця ситуація характерна для українців, для галицьких українців зокрема. У цьому переконаний історик мистецтва та культуролог Богдан Шумилович.
Про це він розповів у Львові під час прес-конференції, коментуючи свій вступний текст до мистецького проекту "Український зріз", покликаного презентувати у Польщі художників, які займаються сучасним мистецтвом в Україні.
На його думку, колишня колонія не може сама себе побачити чи окреслити.
Богдан Шумилович зазначив: "Ми не знаємо, чим є те, що ми робимо. Нам потрібні аргументи зі Заходу, куратори зі Заходу, які би подивилися на нас і сказали: це у вас — трансавангард, а це — типове шістдесятництво постструктуралізму. А тут у вас пахне дуже Бахтіним! Виглядає так, що ми маргіналізовані на тлі загалом маргіналізованої Східної Європи. Ми – додатковий маргінес, і мій текст про це".
Однак, на переконання Богдана Шумиловича, мистецьку дилему можна вирішити. "Який вихід з такої ситуації? Треба маргіналізувати центри, які маргіналізують нас. Тобто, робити виставки у Любліні, а Любліна – у Львові. Два маргінеси зустрічаються і починають дивитися на себе як на універсальне мистецтво", — переконаний Богдан Шумилович.
Додамо, проект українсько-польського культурного обміну "ArtNastup" вже традиційно супроводжується паралельним проектом. Цьогоріч таким мистецьким продуктом став "Український зріз".
Аби написати вступний текст до проекту, автор, за його словами, повернувся назад в історію українського мистецтва.
"В тому тексті я взяв ключові виставки, які конструювали канон українського сучасного мистецтва, вони були зроблені не в Україні. Ці виставки були зроблені у Москві, Варшаві та Стокгольмі. Вони фактично конструювали те, що таке сучасна українська "штука", — сказав Богда Шумилович.
Трієнале українського мистецтва "Український зріз" на території Польщі проходитиме паралельно із фестивалем перфомансу «Дні мистецтва перфоманс у Львові».