На палаці Любомирських у Львові відновили скульптури XVIII ст.
Львівські архітектори та реставратори завершили відновлення двох великих скульптурних груп на карнизі даху палацу Любомирських. Зокрема відновили скульптуру орла, середньовічного воїна та низку менших елементів. Риштування буде демонтовано до середи. Загальна вартість реставрації складає близько 550 тис. грн з яких 60% оплатилонімецьке товариство GIZ, а 40% – Львівська міська рада.
Реставрацію скульптур здійснили в рамках проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова». Про це розповів експерт GIZ з реставрації історичних елементів з каменю Дірк Брюгеманн: «Всі заплановані заходи було втілено під час цієї реставрації. І дуже важливим моментом є те, що ці скульптури реставрували на місці, без демонтажу».
Також він додав: «Скульптура орла була в аварійному стані, фактично розсипалась і потрібно було шукати нових рішень, щоб її врятувати. Особливо позитивною була співпраця з Львівською політехнікою, адже представники кафедри реставрації виконували тут роботи».
«Ми реставрували обладунки середньовічного воїна, що на куті споруди, а також скульптуру орла. Ну і ряд менших елементів це – гармати з ядрами, що розташовані вздовж карнизу, декоративну вазу, що на куті. Вона важить 250 кг і була дуже легко закріплена. Ми підсилили кріплення і провели реставрацію», – розповіла скульптор-реставратор Люба Булгакова виконувала роботи, безпосередньо на риштуванні впродовж трьох місяців.
За її словами, було дуже багато елементів, які потрібно було доробляти і важливою була комбінація роботи реставраторів і скульпторів.
«Скульптури були в аварійному стані, тому роботу потрібно було виконувати дуже швидко. Ми це все підв’язували, щоб воно не розсипалось. Наприклад, голова орла була з гіпсу і вона була прикріплена неправильно. Тепер вона кам’яна. Реставрацію проводили за фотографіями, які брали в архівах», – пояснила Люба Булгакова.
Нагадаємо, що загалом реставраційні роботи у палаці Любомирських тривають вже близько двох років.
Довідка
Палац Любомирських (площа Ринок, 10) – класичний бароковий палац XVIII століття з оригінальним скульптурним декором. Дві середньовічні кам’яниці на площі Ринок, які належали князю Сапєзі, 1744 року були перебудовані в одну за проектом архітектора Бернарда Меретина, будівничого собору Святого Юра.
1760 року новий власник будівлі князь Станіслав Любомирський викупив суміжні будинки на вулицях Руській і Федорова та, за проектом відомого архітектора будівничого Домініканського собору Яна де Вітта, перетворив окремі будівлі на один великий палац. Будівельними, оздоблювальним та скульптурними роботами керували архітектор Мартин Урбанік і скульптор Себастіан Фесінгер.
У 1772-1821 роках у палаці містилася резиденція австрійських губернаторів Галичини. Від 1895 року будинок належав українському культурному товариству «Просвіта», яке розмістило тут низку своїх організацій.
Тут знаходилась книгарня Наукового товариства імені Тараса Шевченка, редакція газети «Діло» та журналу «Громадський Голос». Від 1975 року у будинку міститься експозиція меблів, срібного та порцелянового посуду з фондів Музею етнографії та художнього промислу.