Вибух на заводі у Техасі ЗМІ пов’язують з помстою сектантів
Вибух на заводі у Техасі стався напередодні 20-річниці штурму помістя сектантів "Гілки Давидової", розташованого поблизу. Тоді у вогні загинули 79 людей.
Влада міста Уест у Техасі продовжує розбирати завали після вибуху на заводі добрив, який зрівняв з землею частину міста.
Офіційно підтверджена загибель 14 людей, але багато хто досі вважається зниклим безвісти. Під завалами можуть залишатися люди. Більше 200 людей постраждали, сотню будинків зруйновано, половина жителів міста евакуйована. Через отруйний дим пожежникам не вдалося локалізувати займання і убезпечити ємності з аміаком.
Розслідування події поки що не почалося, але американські ЗМІ вже висловлюють свої версії – від логічних, тобто порушення правил техніки безпеки або технічної несправності, до таких містичних, як помста прихильників тоталітарної секти з сусіднього міста.
Журналісти пов'язали грандіозний вибух на заводі з трагедією, яка сталася рівно 20 років тому – 19 квітня 1993 року ФБР за допомогою танків і вертольотів взяла штурмом ранчо "Маунт Кармел" в місті Уейко неподалік від Уеста, де сховалися члени тоталітарної секти "Гілка Давидова".
У результаті маєток загорівся, у вогні загинули 79 людей разом з лідером громади, Девідом Корешем. Прихильники цього деструктивного культу, що вірив у швидкий кінець світу, жили за рахунок торгівлі зброєю, але приводом для знищення секти стало те, що її лідери ґвалтували маленьких дітей рядових членів громади.
Поки що точно невідомо, яка саме речовина вибухнула в Уесті. Співробітники пожежної служби повідомляють, що вибухнув аміак, але, за словами місцевих жителів, пожежа почалася у будівлі, де зберігався нітрат амонію (аміачна селітра): він застосовується для виробництва не тільки добрив, але і потужної вибухівки.
Повідомляється, що саме його суміш становила основу вибухового пристрою, який Андерс Берінг Брейвік 22 липня 2011 року використав для проведення теракту в урядовому кварталі Осло.
Крім того, це не перший випадок, коли у штаті Техас вибухає аміачна селітра. 16 квітня 1947 року внаслідок вибуху нітрату амонію в Техас-Сіті, який стався при навантаженні на пароплав "Гранкамп" (Grandcamp) загинули майже 600 осіб. Тоді катастрофа сталася через порушення правил транспортування небезпечної речовини.
Крім того, 21 вересня 2001 року на заводі AZF в Тулузі вибухнув ангар, в якому зберігалося 300 тонн нітрату амонію. Тоді загинули близько 30 людей.
В 2009 році схоже займання сталося на заводі добрив El Dorado Chemical Co за 150 кілометрів від Уеста, у техаському місті Брайані (Bryan): чотири роки тому через небезпеку вибуху було евакуйовано 80 тисяч людей, катастрофи вдалося уникнути.
За даними ЗМІ, завод в Уесті належить техаській компанії Adair Grain Inc., на ньому виробляли хімікати-пестициди. Як повідомляє The Dallas Morning News, в 2006-2007 роках Техаська комісія з екології видала власникам заводу сертифікат про те, що небезпека вибуху на ньому не загрожує школам і житловим будинкам. Як відзначають журналісти, вже тоді там були встановлені два баки з аміаком обсягом 45 кубічних метрів, і влада про це знала.
Нагадаємо, вибух на заводі West Fertilizer стався 17 квітня близько 19:50 за місцевим часом. На території заводу загорівся один з резервуарів з безводним аміаком, внаслідок чого стався вибух. Вибухова хвиля пошкодила низку будівель, в тому числі школу, будинок престарілих і багатоповерховий житловий будинок. Рятувальники припускають, що під завалами є люди, в тому числі діти.
За даними геологічного бюро США, вибух викликав поштовхи магнітудою 2,1.