Путін виправдав окупацію СРСР країн Балтії за пактом Молотова-Ріббентропа
Російський президент написав статтю, у якій виклав власні міркування стосовно причин, перебігу та підсумків Другої світової війни
Російський президент Володимир Путін написав статтю з нагоди 75-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Статтю під назвою «Реальні уроки 75-ї річниці Другої світової війни» опублікувало американське консервативне видання National Interest.
На думку Путіна у вересні 1939 року у Радянського Союзу була можливість «перенести західні кордони ще далі на захід, аж до Варшави», але керівництво країни не стало цього робити.
Водночас, як стверджує президент РФ, восени 1939 року Латвія, Литва та Естонія нібито приєдналися до Радянського Союзу за пактом Молотова-Ріббентропа добровільно, на договірній основі за згодою влади цих держав.
«Це відповідало міжнародному та державному праву того часу», – наголосив Путін.
Російський президент також переконує, що в складі СРСР країни зберегли свої державні органи, мову і мали своє представництво в вищих державних структурах Радянського Союзу.
Зауважимо, що наприкінці минулого року президент Росії анонсував написання статті, яка «буде опиратися на архівні матеріали». Каталізатором такої активності російського президента стала резолюція Європейського парламенту, ухвалена 19 вересня 2019 року, у якій європейські парламентарі пов’язали початок Другої світової війни з підписанням пакту Молотова – Ріббентропа та таємних протоколів до нього.
Путін протягом грудня 2019 року тричі публічно обурювався цим документом. Дісталося, зокрема, Польщі, яку російський президент звинуватив у союзницьких відносинах із Третім рейхом та антисемітизмі як частині державної політики. Такі заяви викликали деяку напруженість у російсько-польських відносинах.
Цікаво, що декілька днів тому, реагуючи на заяви прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова про написання Путіном статті про події Другої світової, МЗС України висловило думку, що російська версія подій війни дуже далека від реальності і є повним історичним ревізіонізмом.
«Тема Другої світової війни ніяк не дає спокою керівництву РФ. Культ «Побєди» створили, справжню Перемогу узурпували, себе вигородили тільки виключно як «освободітєлєй», причини війни «залили» тоннами пропагандистського бетону і навіть дату кінця війни змінили... Все рівно мало! Треба ще «июньские тезисы» видати, мабуть, щоб діти в школі вчили», – зазначив у Facebook заступник міністра закордонних справ Василь Боднар.
При цьому, як наголосив Боднар, Кремль «сором'язливо» замовчує роль СРСР у початку Другої світової, окупацію територій суверенних держав, масові репресії і депортації, колабораціонізм росіян з гітлерівцями («бо для росіян тільки українські націоналісти можуть бути зрадниками»), роль інших народів у перемозі над нацизмом, радянізацію Східної Європи.
До слова, у 1939 році СРСР включив Естонію разом з Латвією й Литвою до свого складу за пактом Молотова – Ріббентропа. І хоча бойових дій між державами не відбувалося, однак скориставшись ніби то всенародним схваленням приєднання до СРСР Радянський Союз збільшив фактичну присутність своїх військових частин на території країн Балтії, де згодом провів своєрідні вибори, на яких перемогу здобули лояльні до СРСР політики.
Більшість зарубіжних істориків і політологів, а також деякі сучасні російські дослідники, характеризують події 1939-1940 рр. як окупацію і анексію незалежних держав Радянським Союзом, здійснену поступово, в результаті ряду військово-дипломатичних і економічних кроків і на тлі Другої світової війни, що поступово розгорталася в Європі. Сучасні політики говорять також про інкорпорацію, як про більш м'який варіант окупації.
З 1941 року ці країни захопив Третій Рейх, а з 1944 і до 1991 року вони перебували під радянською окупацією.