Зернова угода припинила діяти через відмову РФ її продовжити
Президент Туреччини сподівається, що зернову угоду вдасться продовжити
До теми
Росія відмовилася від продовження зернової угоди, термін дії якої завершився в понеділок, 17 липня. Речник президента РФ Дмітрій Пєсков сказав, що країна повернеться до зернової угоди, як тільки будуть виконані її вимоги.
Відмову Росії продовжити зернову угоду підтвердив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
«Незважаючи на сьогоднішню заяву, я вважаю, що російський президент Путін хоче, щоб цей гуманітарний міст тривав. Можливо, ми зробимо кроки за допомогою телефонної розмови з Путіним, не чекаючи серпня», – сказав турецький президент, якого цитує Anadolu.
Саме в серпні Путін має відвідати Туреччину, про що раніше повідомляла низка ЗМІ.
На вихід Росії з зернової угоди вже відреагував президент Володимир Зеленський. Речник Зеленського Сергій Никифоров опублікував деякі його цитати про вихід Росії із зернової угоди, які президент озвучив під час сьогоднішнього інтерв’ю африканським журналістам.
«У нас були дві угоди: Україна, Туреччина, ООН; інша угода – Росія, Туреччина, ООН. Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє, – вона зриває свої домовленості з генсеком ООН [Антоніу] Гуттерешем і з президентом [Туреччини Реджепом Таїпом] Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей», – зазначив Зеленський.
«Я дав розпорядження нашому Міністерству закордонних справ, після офіційного сигналу Російської Федерації, підготувати наші офіційні сигнали до Організації Об’єднаних Націй і до Туреччини для того, щоб вони мені відповіли як президенту України, що вони готові продовжувати нашу ініціативу», – додав Зеленський.
За його словами, до України звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові продовжувати постачання, якщо Україна відпускатиме, а Туреччина пропускатиме їхні кораблі.
Вперше зернову угоду, яка дозволяла Україні експортувати збіжжя через три чорноморські порти Одещини, уклали в липні минулого року. До угоди були залучені Україна, Туреччина, ООН і Росія. Пізніше Росія неодноразово блокувала угоду, наприклад, відмовлялася проводити інспекцію кораблів, як це визначено у домовленостях.
За час дії зернової угоди Україна експортувала понад 30 млн тонн зерна й отримала десятки мільярдів доларів. Водночас Росія кілька разів виходила з угоди, однак дотепер завжди вдавалося домовлятися про її продовження.
Раніше ООН запропонувала Росії повернути до системи SWIFT «Россельхозбанк» в обмін на продовження зернової угоди. Наразі реакція російської влади на відповідний лист генсека ООН відсутня.