Створення ЦНАПів українці вважають одним із найкращих кроків децентралізації

Такими є дані дослідження, які під час VII Форуму місцевого самоврядування презентував Інститут міста

СуспільствоОльга Гринько, 15 березня 20193000
Створення ЦНАПів українці вважають одним із найкращих кроків децентралізації
фото умовне

Одним із найкращих кроків децентралізації українці вважають створення ЦНАПів. 73% людей, які звертались у ці установи, є задоволені наданими послугами. На думку українців, найбільше сприяють реалізації реформ голови населених пунктів, самі мешканці, а також представники малого та середнього бізнесу. Такими є результати дослідження «Децентралізація в Україні: в дії?», які презентувала під час VII Форуму місцевого самоврядування соціологиня КУ Інститут міста Тетяна Приходько.

Проте лише 40% українців вважають, що країна рухається та розвивається в правильному напрямку. Найбільш оптимістично налаштована вікова категорія — 18−29 років. Найвищий показник задоволеності — серед мешканців заходу та сходу країни. Натомість, показник довіри до органів державної влади є досить низьким на всій території держави: 31% довіряє Президенту та лише 10% – Верховній Раді України.

Як зазначено в дослідженні, люди, які мають неповну вищу освіту, оптимістичніше налаштовані щодо розвитку держави, аніж люди з вищим ступенем — скажімо, кандидати чи доктори наук. Рівень впровадження децентралізації в державі дещо нижче оцінюють і ті, хто має лише профтехосвіту. Досить позитивна думка мешканців сходу країни, на думку соціологів, пов’язана з різноманітною підтримкою, зокрема — фінансовою та проектною — яку зараз активно надають цьому регіону країни. Також на рівень оптимізму серед людей впливає те, чи їхня громада входить до складу ОТГ: це 51% проти 41% в межах громад, які не є в складі ОТГ.

Щодо рівня партисипації, тобто залученості громади до процесу прийняття рішень, то 55% вважають, що в Україні низький рівень відповідальності. Це, зокрема, спричинено невмінням українців співпрацювати з владою — так вважає 57% мешканців, та невмінням співпрацювати один з одним — 48%. Натомість, чверть населення вважає, що в Україні таки є й потужне ядро активних мешканців. Найбільш незадоволеним співпрацею із владою є центрально-східний регіон країни — 61%.

Соціологи також дотримуються думки, що в Україні культури довіри немає зовсім. Однак статистика все ж свідчить про те, що загалом рівень довіри є дещо вищим, аніж рівень недовіри. Тим не менш, чим далі від населення є орган влади, тим нижчий є перший показник. Скажімо, головам міст і місцевим радам довіряють суттєво більше, аніж державним установам.

Обізнаними з реформою місцевого самоврядування вважає себе половина українців. Серед них найбільше людей — віком від 30 до 39 років, а також тих, хто досягнув 60. Із обізнаних 49% називають реформу ефективною. Серед них найбільш позитивно налаштованими є громади, які сьогодні — в складі ОТГ. Вони оцінюють ефективність реформи децентралізації вдвічі вище, аніж ті, які в складі ОТГ не є, — 64% проти 32%.

На запитання, які виклики сьогодні стоять перед реформою децентралізації, практично кожен другий відповів, що це — небажання громади зазнати змін. Ще половина вважає, що є певний спротив із боку окремих місцевих депутатів. У регіональному вимірі ці 2 показники найбільше прослідковуємо серед населення східного регіону. Тут же — й найнижчий показник задоволеності життям.

Дослідження проводили он-лайн, опитавши 1738 осіб різних статей, віку та регіонів проживання.

Нагадаємо, Львів уже всьоме став платформою для обміну досвідом, обговорення й аналізу актуальних проблем і перспектив у сфері місцевого самоврядування, підвищення ролі місцевих органів влади у розвитку держави. Цьогорічний Форум місцевого самоврядування зібрав у Центрі Шептицького понад 200 представників місцевої влади з усієї України, державної влади, а також фахівців управлінської сфери, охочих поспілкуватись, подискутувати та знайти спільні точки дотику.

До слова, сьогодні в межах форуму також відбудеться засідання Комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Детальніша програма конференції — за посиланням та на офіційному веб-сайті події.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук