Тернопільські журналісти готові розпочати голодування
Колектив тернопільської обласної газети «Нова Ера», проти якого порушили і виграли справу начальник УДАІ УМВС в Тернопільській області О.Кав’юк та начальник УМВС в Тернопільській області В.Максимов, оприлюднили відкритого листа із твердженням, що такі дії правоохоронців є використанням службового становища для наступу на свободу слова та перешкоджанню роботи журналістів.
Текст заяви подаємо повнотекстово:
"Ми, колектив тернопільської обласної газети "Нова Ера", занепокоєні ситуацією із свободою слова на Тернопіллі. Парадоксально, що саме правоохоронні органи, які покликані захищати права і свободи громадян України та сприяти дотриманню свободи слова, здійснюють тиск на незалежне видання.
Так, 8.09.2009 р. в редакцію газети "Нова Ера" надійшло два листи з позовними заявами від начальника УДАІ УМВС в Тернопільській області Кав’юка О.М. та начальника УМВС в Тернопільській області Максимова В.В про захист честі і гідності та відшкодування моральної шкоди (200 000 грн. у сумі) за публікацію в нашому виданні.
В газеті "Нова Ера" № 27 (22-28 липня 2009 року) було опубліковано матеріал під заголовком "Корупція в обласній ДАІ", основою для якого послужило відкрите звернення співробітників УДАІ УМВС України в Тернопільській області, яке 11 липня 2009 року було розміщене на сайті ХайВей.
Ознайомившись з фактами, викладеними у відкритому зверненні, про корупційні діяння керівництва УДАІ УМВС в Тернопільській області, та враховуючи те, що дана інформація є суспільно значимою, за коментарем ми звернулися в УДАІ УМВС в Тернопільській області.
Телефоном керівник ЦГЗ УДАІ УМВС в Тернопільській області Лецкалюк М.В. повідомив кореспонденту "Нової Ери", що начальник обласної ДАІ Кав’юк О.М. на даний час перебуває у відпустці. Відкрите звернення Лецкалюк М.В. прокоментував наступним чином, цитуємо: "Кожна інформація може заслуговувати на увагу лише тоді, коли буде авторизована, якщо хтось під нею підпишеться. Дана інформація має анонімний характер, тому апелювати немає до кого. І ми не будемо виправдовуватися. Не заперечую також, що цей матеріал може бути замовним. Але, є гарний вислів: собака гавкає, караван іде". Всю розмову чули присутні на той момент працівники редакції, оскільки був увімкнений гучномовець. Ми обурені висловом керівника ЦГЗ УДАІ УМВС в Тернопільській області Лецкалюка М.В. "Собака гавкає, караван іде", оскільки розцінюємо його як пряму образу працівників ЗМІ, яких представник ДАІ обізвав "собаками".
Даний коментар керівника ЦГЗ Лецкалюка М.В. був розміщений у статті "Корупція в обласній ДАІ" і опублікований разом із відкритим зверненням співробітників УДАІ УМВС України в Тернопільській області. Тому для нас стало несподіванкою отримання позовних заяв від керівників обласних управлінь ДАІ та УМВС, у яких вони звинувачують видання у замовному характері статті, в анонімності і бездоказовості.
Враховуючи вище викладене, ми категорично не погоджуємося також і з твердженням позивачів, що "у своєму коментарі газета в безапеляційній формі стверджує про корумпованість правоохоронних органів області". Ми переконані, що фразу "Та чи заслуговують уваги факти, наведені у зверненні, вирішувати вам" не можна розцінювати як ствердження.
Після виходу у середу статті, у п’ятницю в редакцію газети "Нова Ера" зателефонував начальник ЦГЗ УМВС України в Тернопільській області Шворніков С.М. для уточнення інформації про видання. Наприкінці розмови Шворніков С.М. додав, цитуємо: "Нова Ера", ну ви й попали!" Дане висловлювання, яке, завдяки увімкненому гучномовцю, чули усі присутні в редакції, ми розцінюємо як погрозу.
Того ж дня 24.07.09 р. у редакцію газети "Нова Ера" надійшло звернення від в.о. начальника управління УМВС України в Тернопільській області Попова О.М. з проханням опублікувати спростування матеріалу "Корупція в обласній ДАІ".
Щоб з’ясувати, які саме факти, викладені у статті, підлягають спростуванню, в понеділок 27.07.09р. в обласне управління МВС з офіційним запитом (вих. № 37–09 від 27 липня 2009 року) звернувся головний редактор газети "Нова Ера". Даний лист був зареєстрований головним спеціалістом ВЗГ УМВС у Тернопільській області Колісником П.М. Однак жодної відповіді, ані тексту спростування від працівників УМВС ми не отримали.
Яким же було наше здивування, коли, отримавши 8.08.09р. від Тернопільського міськрайонного суду листи з позовними заявами начальника УДАІ УМВС в Тернопільській області Кав’юка О.М. та начальника УМВС в Тернопільській області Максимова В.В, ми дізналися про те, що, виявляється, працівники міліції від редакції жодної відповіді не отримали. Колектив газети "Нова Ера" не розуміє, чому позивачі проігнорували наш лист (вих. № 37–09 від 27 липня 2009 року) і в своїх позовних заявах навіть не згадали про його існування.
Очільники обласних ДАІ й УМВСУ подали до суду на газету "Нова Ера" позови про захист честі і гідності й відшкодування моральної шкоди, завданої їм публікацією "Корупція в обласній ДАІ", у розмірі по 100 тисяч грн. кожному.
В своїх позовних заявах позивачі стверджують, що редакція "Нової Ери" опублікувала завідомо неправдиву інформацію, яка носить замовний та наклепницький характер, що компрометує правоохоронні органи та їх керівників особисто.
Ми категорично не погоджуємося з такими твердженнями. Основою публікації "Корупція в обласній ДАІ" стало відкрите звернення співробітників УДАІ УМВС України в Тернопільській області, яке нами одержано від інформаційного агентства — Інтернет-видання Хай Вей https://h.ua/story/212582/, що виключає будь-яку нашу відповідальність у даному позові згідно вимог ст.42 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", відповідно до якої редакція, журналіст не несуть відповідальності за публікацію відомостей, які не відповідають дійсності, принижують честь і гідність громадян і організацій, порушують права і законні інтереси громадян або являють собою зловживання свободою діяльності друкованих засобів масової інформації і правами журналіста, якщо ці відомості одержано від інформаційних агенств...
Щодо звинувачень у замовному, неправдивому та наклепницькому характері даної публікації, то колектив редакції "Нової Ери" не лише розмістив у статті "Корупція в обласній ДАІ" коментар прес-служби УДАІ, але й після отримання звернення від УМВС щодо спростування опублікованої інформації, ми зверталися з офіційним листом про надання тексту для спростування.
Ми не погоджуємося з вимогами позивачів, щодо відшкодування їм 200 тисяч гривень моральної шкоди за образу честі та гідності, оскільки не принижували й не ображали честь і гідність працівників правоохоронних органів.
Вимогу матеріального відшкодування моральної шкоди високопосадовцями ДАІ й УМВС в Тернопільській області, розцінюємо як використання службового становища начальником УДАІ УМВС в Тернопільській області Кав’юком О.М. та начальника УМВС в Тернопільській області Максимовим В.В для наступу на свободу слова та перешкоджанню роботи журналістів.
Вкрай занепокоєні усіма цими подіями, вважаємо недопустиме залякування журналістів, перешкоджання інформування суспільства про суспільно важливі процеси, які відбуваються в країні.
Тому, просимо Вас взяти під особистий контроль ситуацію, яка відбувається із утиском свободи слова в Тернопільській області, а саме звернути увагу на обурливий приклад тиску Тернопільського УМВС на обласну газету "Нова Ера", щоб унеможливити повернення в Україну часів цензури і тиску на ЗМІ.
У випадку, якщо наступ на свободу слова триватиме і надалі, редакція газети "Нова Ера" залишає за собою право боротися за свої конституційні й професійні права, відстоювати свободу слова усіма доступними законом засобами, зокрема, голодуванням".
Нагадаємо, Тернопільський міськрайонний суд розглянув цивільну справу за позовом начальника обласного управління міліції Віталія Максимова та начальника обласної ДАІ Олега Кав’юка до газети "Нова ера", ТзОВ "Телерадіокомпанія "Нова ера". Йшлося про захист честі, гідності, ділової репутації та стягнення моральної шкоди. Суддя міськрайсуду вчора, 22 вересня, оголосив рішення, яким визнано такими, що не відповідають дійсності, принижують честь, гідність і ділову репутацію керівництва обласного управління внутрішніх справ поширені виданням наклепницькі звинувачення.