У Львові показали першу друковану книгу України «Апостол» із написами читачів з різних століть

Рівно 445 років тому Іван Федорович надрукував першу в Україні книжку «Апостол». Її оригінал презентують у музеї Пінзеля, а також пізніші написи на сторінках цієї книжки.

«Апостол» надрукував Іван Федорович у Львові у 1574, згодом книга потрапила у церкву села Лісневичі Пустомитівського району. І вже звідти у Львівську галерею мистецтв. Тому на виставці у музеї Пінзеля «Апостолу» товаришують стародруки з того ж лісневицького храму.

«Мало хто розуміє, що видання перших друкованих книжок приблизно по важливості в сенсі культурного вибуху дорівнює появі перших портативних комп'ютерів. Національне творення без цього початку, який дала ця книга, практично було не можливо. І, власне, з цього виходячи, ми сформували головну ідею і концепцію цієї виставки», ‒ розповідає Тарас Возняк, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

Але це видання «Апостола» зробив унікальним не лише його друкар Федорович, а й читачі, які упродовж цих століть робили написи на його сторінках.

«Зокрема, у цьому кодексі 1574 року є записи про дарування книги в село Лісневичі. Другий запис 1667 року інформує про виготовлення третьої оправи. Тобто в проміжку 93 року книга була тричі оправленою», ‒ пояснює завідувач сектору «Музей староукраїнської книжки» Станіслав Волощенко.

Аби глядачі побачили ці автографи, на виставці встановили мультимедійний екран, на якому можна полистати «Апостола». Хто робив ці написи? Вочевидь, тільки ті, хто мали доступ до неї, тобто священики і дяки. Хтось вправлявся на цих сторінках у каліграфії, виводячи букви алфавіту, хтось застерігав злодіїв від викрадення цієї реліквії.

«Так, як нині пишуть на деревах: тут був Іван, Степан, таке саме на книжках писали: тут був бакаляр такий-то. Це писали переважно люди, які не судилися, не писали мемуарів, щоденників. Але оці дрібненькі записи дають нам можливість розгорнути і зрозуміти, що вони мали на увазі під словом гріх, як вони ставилися до переписування книжок», ‒ додає Віра Фриз, завідувачка відділу «Музей книгодрукування».

Автографи ‒ це голос простих людей. А щоб відвідувач виставки повністю занурився в атмосферу стародруків, тут працює майстер, який точно відтворює процес друку Івана Федоровича.

«Він працював за принципом гравюри високого друку. Тобто друкуючі елементи знаходяться вище ніж елементи пробільні і відповідно те, що ми покрили фарбою на формі, воно зверху і буде зафарбоване на папері», ‒ демонструє майстер книги Валентин Колонтай.

Такі майстер-класи будуть давати для усіх охочих упродовж виставки до кінця березня. За розкладом радять стежити на сторінці Львівської галереї мистецтв.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук