Центр міської історії Львова запрезентував інтерактивну виставку «Велика війна 1914-го». На 150 квадратних метрах куратори виставки Андрій Лінік та Оксана Дудко спробували помістити весь трагізм Першої світової.
Два роки у приватних колекціях, архівах наших та інших країн вони збирали інформацію: фото, відео, документацію. І в інтерактивній формі подали це глядачеві. До прикладу, на великих моніторах можна переглянути кінохроніку «життя» солдатів в окопах або ж світлини воєнного Львова, на вулицях якого чаювалися російські військові.
Виставка поділена на дві частини: війна – у глобальному розумінні, індустріальний конфлікт та індивідуальний погляд на неї. У другому показано, як вплинула вона на кожну людину зокрема, не обов'язково військову. До прикладу, на виставці засипані землею скляні ємкості, що символізують смерть чи окопи.
«Щоб викопати окопи, треба тонни, тисячі тонн землі вирити. І солдати в них сиділи, це була позиційна війна. І ці окопи тягнулися через велику частину Західної Європи. І це є досвід, це травма: це сидіння в окопах, під дощем. І під бомбардуваннями», – пояснила символізм директор Міського центру історії Софія Дяк.
А ще війна на виставці представлена в коміксі. Це один з найвідоміших графічних романів про Першу світову війну від француза Жака Тарді, дідусь якого був її учасником.
«Він показує тотальність цієї війни, що використовувалася різноманітна техніка, це індустріальна війна, він показує повсякдення солдатів на фронтах. Він показує за кого і за що воювали солдати», – розповіла куратор виставки Оксана Дудко.
Глядач зможе ще й віднайти в інсталяції 12 вояків, які воювали по різні боки барикад. «Тут є хлопці зі Штатів, тут є ірландці, поляки і українці, африканці, китайці. Це глобальний конфлікт, але й цікавий приклад того, що одні люди познайомились з іншими. Багато хто, наприклад, у французькому селі не міг побачити в`єтнамця або африканця», – пояснив куратор виставки Андрій Лінік.
Виставка триватиме у Центрі міської історії цілий рік.