Верховна Рада не змогла вилучити з КПК скандальні «поправки Лозового»
Правоохоронці застерігають, що з 16 березня в Україні настане колапс системи досудового розслідування
До теми
Верховна Рада на своєму засіданні в четвер, 15 березня, не змогла вилучити низку скандальних положень з Кримінального процесуального кодексу України, які з'явилися в ньому з прийняттям скандальної поправки народного депутата від «Радикальної партії» Андрія Лозового при голосуванні 3 жовтня минулого року за закон про внесення змін до низки кодексів у зв'язку з судовою реформою.
Як повідомила агенція «Інтерфакс-Україна», народні депутати відмовилися підтримати законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення кримінального судочинства за основу і в цілому. Вони також не віддали 226 мінімально необхідних голосів для затвердження його за основу. Таким чином ініціатива відхилена.
Разом з тим, народний депутат з фракції «Народний фронт», член комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Антон Геращенко з трибуни Верховної Ради упродовж 15 хвилин зачитував редакцію законопроекту, в якій комітет рекомендував його затвердити. Він зазначив, що ці пропозиції і поправки підготувала робоча група, погодила Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ і Національна поліція. За його словами, прийняття законопроекту в такій редакції дасть можливість уникнути колапсу системи досудового розслідування, який настане вже 16 березня.
У свою чергу, генеральний прокурор України Юрій Луценко, який був присутній при розгляді відміни «поправок Лозового», заявив, що у цій ситуації не варто звинувачувати одного нардепа.
«Я не вважаю за можливе повторювати прізвище депутата, поправки якого так довго дебатують. Але проблема зовсім не в ньому. Проблема в тому, хто його консультував, в тому, хто під його підписом проштовхував свої інтереси і проблема, врешті-решт, в тому, хто проголосував за ці зміни. Тому я хотів би, щоб припинили цькування Лозового, а весь парламент прийняв мудре рішення», – заявив Луценко.
Автори законопроекту пропонували вилучити норми, які дозволяють оскаржити і скасувати повідомлення про підозру на етапі досудового розслідування. Зокрема, цей законопроект передбачав вилучення з КПК положень, згідно з якими в досудовому провадженні може бути оскаржене повідомлення про підозру у вчиненні кримінального злочину після закінчення 1 місяця, повідомлення про підозру у вчиненні злочину після закінчення 2 місяців, а слідчий суддя може скасувати повідомлення про підозру.
Крім того, відхилений депутатами законопроект передбачав відсутність необхідності проводити експертизу виключно за рішенням слідчого судді.
Законопроектом пропонували закріпити в КПК, що клопотання про забезпечення кримінального провадження, застосування запобіжного заходу, обшуки та інші процесуальні дії не потрібно буде подавати до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого виключно знаходиться орган досудового розслідування як юридична особа, як це передбачала «поправка Лозового».