Від завтра реставруватимуть надгробки на Личаківському кладовищі
Реставруватимуть надгробки
Таке відновлення спільної українсько-польської культурної спадщини триває шостий рік поспіль. До кінця цього року оновлять п’ять пам’ятників.
Надгробок Ярослава Кулачковського, один із п’яти якому цьогоріч дадуть нове життя. Перш, ніж взятися за реставрацію, пам’ятник потрібно ретельно помити та висушити. Це займе майже два місяці.
Спеціальні хімічні препарати, якими оброблятимуть пам’ятники, вбережуть їх від води та грибків. Також усі надгробки натруть воском, на них відновлять шрифти, які з часом - постирались. До реставраційних робіт вже завтра візьмуться польські та українські майстри.
Нищить пам’ятники не лише час. Надгоробок Марії Понінської - остання скульптура із львівського рококо, обписана людьми. Її відновлять, як і надгробки на могилах родини Конинських, Леона Тварецького та Юзефа Жуковського, саме ці пам’ятники обрала комісія із Польщі.
Які надгробки реставрувати обирають за трьома критеріями - постать, культурно-мистецька вартість надгробка та нагальна потреба відновлювати пам’ятник. До жовтня усі роботи завершать.
За час співпраці українських та польських реставраторів у програмі "Збереження спільної культурної спадщини" вдалось відновити 22 надмогильні пам’ятники. Серед них і надгробок Маркіяну Шашкевичу.