Волонтерські чвари
Через суперечки волонтерів і чиновників у Львові досі нема державного центру допомоги учасникам АТО
0На Львівщині вже майже місяць не можуть створити центр допомоги учасникам АТО. Версій такого зволікання кілька, як і сторін у конфлікті, який несподівано виник навколо, здавалося б, благородної справи. ZAXID.NET з’ясовував, що відбувається у волонтерських колах і чому Львівська область пасе задніх у створенні центру.
5 жовтня Президент України Петро Порошенко підписав указ №570/2015, яким передбачено створення в кожній області центру допомоги учасникам АТО і залучення до цих центрів представників громадськості. Центри мають координувати діяльність волонтерів і органів влади для допомоги демобілізованим бійцям.
Львівський центр мав би запрацювати в приміщенні обласного військового госпіталю інвалідів війни та репресованих ім. Юрія Липи у Винниках. Однак Львівщина досі не спромоглася налагодити його функціонування. Серед аутсайдерів також Закарпаття. В інших областях центри вже надають допомогу демобілізованим.
У Львові створення центру почалося доволі активно. Уже за три дні після підписання указу Президента, 8 листопада, представники 46 громадських, благодійних та волонтерських організацій та окремі волонтери, які не входять до організацій, провели збори, на яких шляхом голосування обрали п’ятьох керівників майбутнього центру: Тимура Баротова («Спілка офіцерів України»), Лілію Бойко (волонтер), Любов Возняк (волонтерська організація «Коло короля Данила»), Богдана Дідича (громадська ініціатива «Допоможи фронту») та Наталію Ліпську (благодійний фонд «Крила надії»).
Керівництво центру, яке обрали на зборах
Однак після того минув майже місяць, а центру офіційно досі не існує, оскільки не підписано розпорядження голови Львівської ОДА про його створення. Крім того, у середовищі волонтерів немає єдиного ставлення до цього центру та до людей, які його мають очолити.
Як розповів сьогодні під час прес-конференції один з обраних співкерівників центру Богдан Дідич, після зборів він зустрічався з Президентом Петром Порошенком, який окреслив завдання центру.
«Я повернувся до Львова з надією, що ми одразу почнемо працювати, зможемо налагодити контакти з державними структурами. На жаль, все затягнулося через вибори. Ще немає офіційного розпорядження про створення центру», – обурився Дідич і додав, що наразі центр почав працювати неофіційно, бо «волонтери ніколи не чекали від держави на якісь статуси чи розпорядження».
«Ми вже маємо звернення від громадян, знаємо про їхні проблеми. У нас вже є команда однодумців, яка нам допомагає», – запевнив він.
Натомість противники центру, які прийшли на прес-конференцію, влаштували там скандал, стверджуючи, що не довіряють людям, які очолили центр. Зокрема, не підтримують створення центру на чолі з обраною п’ятіркою керівників представник спілки захисту учасників АТО Леся Турашвілі та керівник координаційного центру підтримки фронту, що діє при Львівській облраді, Олег Пелехатий.
Вони заявили, що учасники АТО проти нинішнього керівництва центру і хочуть вирішувати свої питання самостійно. Однак представники центру стверджують, що мають значну підтримку серед бійців. Більше того, один з очільників центру Тимур Баротов є учасником АТО. Сам Баротов на прес-конференцію не прийшов, оскільки в цей час брав участь у зйомках програми для одного з телеканалів.
Противники центру влаштували скандал на прес-конференції
Противники центру закидають його нинішньому керівництву і те, що вони нібито можуть збагатитися за рахунок держбюджету. Однак співкерівник центру Лілія Бойко переконує, що сам центр до державних коштів стосунку не має і наголошує, що вони працюють на волонтерських засадах. Вона також заявила, що невідомі люди поширюють чутки про великі суми грошей, які отримують волонтери, і назвала такі чутки неправдою.
Як пояснив Богдан Дідич, гроші з держбюджету виділені не на центр, а на виконання указу Президента і розпоряджається цими коштами Львівська ОДА, а не волонтери.
Олег Пелехатий у коментарі ZAXID.NET зазначив, що взагалі не вбачає потреби у створенні центру. При цьому він уважає, що указ Президента не є підставою для роботи центру. «Що значить центр створюється за указом Президента? Волонтер має діяти за наказом Президента? Певна група людей щось собі придумали і поїхали до Києва. Ми взагалі про їхні дії не знали», – обурився Пелехатий і наголосив, що центр не потрібен, бо «волонтери співпрацюють з військовими напряму».
Натомість волонтер Любов Возняк зазначила, що центри створюються для вирішення питань соціального захисту, реабілітації учасників АТО та допомоги їхнім сім’ям. «Метою є об’єднання зусиль органів влади, громадських організацій, силових структур для вирішення проблем учасників бойових дій», – додала вона.
Крім того, Возняк звинуватила Львівську ОДА в тому, що затягується відкриття центру допомоги учасникам АТО і досі не створено кол-центр, який мав би розпочати роботу ще в березні.
«Ще в березні мав бути створений кол-центр – лінія, на яку могли б зателефонувати учасники бойових дій і запитати про свої права, обов’язки та можливості. Досі такого кол-центру не створено», – сказала вона. Возняк додала, що зараз є лише гаряча лінія ЛОДА – 112, на яку телефонують всі мешканці і яка не спеціалізується на проблемах бійців АТО.
Протягом дня ZAXID.NET не вдалося отримати коментар голови ЛОДА Олега Синютки. Очільник Львівщини лише підтвердив ZAXID.NET, що розпорядження про створення центру досі не підписано, і зазначив, що зможе коментувати ситуацію тільки після зустрічі з волонтерами, яка призначена на середу, 4 жовтня.
Волонтер Наталя Ліпська вважає, що таке зволікання владних структур неприпустиме, адже є питання, які відкласти неможливо. Зокрема, вона наголосила, що на Львівщині багато бійців АТО потребують негайної медичної і психологічної допомоги. Є проблеми і в їхніх сім’ях – у кількох військових важко хворі діти, на лікування яких вони не мають коштів.
Зазначимо, що 22 жовтня волонтери вже зустрічалися з головою ЛОДА, однак тоді жодних конкретних результатів зустріч не дала.