За 5 років у Львові утеплили понад 20 будинків завдяки програмі «Теплий дім»
Цього року Львівська міська рада виділила близько 10 млн грн на співфінансування програми «Теплий дім». Завдяки ній ОСББ та ЖБК можуть провести термомодернізацію будинку. У подальшому це дозволяє економити кошти мешканців на оплату енергоносіїв. Загалом в межах міської програми «Теплий дім» у період з 2015 року по червень 2020 року на заходи з енергозбереження ОСББ та ЖБК Львова отримали 209 кредитів на загальну суму 96 млн грн. У тому числі у 21 будинку ОСББ та ЖБК провели комплексну термомодернізацію. Відшкодування з міського бюджету склало загалом 20,3 млн грн.
«На реалізацію цієї програми у міському бюджеті Львова на 2020 рік передбачено кошти у розмірі 10 млн грн. Так, у 2020 році вже 10 ОСББ отримали «теплі кредити» на загальну суму 9,9 млн грн, очікуване відшкодування з міського бюджету – 1,6 млн грн. Станом на червень 2020 року фактичне відшкодування з міського бюджету становить 1,3 млн грн», — пояснює начальник відділу супроводу ОСББ Сергій Солтис.
У 2020 році отримали «теплий кредит» на термомодернізацію (утеплення стін фасадів) будинки за адресою вул. Воробкевича, 4 (ОСББ «Реставрато-4») та просп. Червоної Калини, 121 (ОСББ «Ольвія-Люкс»).
У Львові триває й проект «Енергоефективний район Львова». В його межах Львівська міськрада спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) реалізовують проект підтримки комплексної енергомодернізації багатоквартирних будинків на Сихові. Зараз організатори вже пройшли енергоаудити — їх фінансує GIZ. Наступного року в рамках програми на Сихові планують утеплити 9 будинків.
Проект «Енергоефективний район Львова» реалізують спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU). Тривалість проекту — 4,5 років, тобто завершити його мають до 2022 року. На нього передбачено 5 млн євро.
Загальна мета проекту — підтримати ОСББ у проведенні термомодернізації багатоквартирних будинків. Пілотним районом для впровадження проекту обрано Сихів. Проект пропонує обраному мікрорайону додатковий механізм стимулювання енергоефективних заходів в додаток до програми Фонду енергоефективних заходів. Запланована підтримка термомодернізації житлового фонду підлягає приведенню її у відповідність із проектом модернізації системи теплопостачання ЄБРР. Окрім того, буде розроблено комплексну модель енергоефективного постачання та споживання теплової енергії для обраного мікрорайону.
Ключові складові проекту: розробка додаткового механізму фінансової підтримки впровадження, надання технічної підтримки з впровадження енергоефективних заходів, аналіз споживання енергії та розробка оптимізованої моделі постачання та споживання теплової енергії та досвід, який можна використати в інших районах Львова.
До слова, за рівнем енергоощадності Україна досі залишається позаду багатьох європейських країн. Неефективне використання енергоресурсів не лише завдає величезних фінансових втрат, але й сприяє енергетичній залежності держави. Подолати ці проблеми та покращити якість житла українцям сьогодні допомагає низка програм, які підтримує Євросоюз, серед них — і проект «Енергоефективний район Львова».