Закон дозволяє фальсифікувати вибори, - ОПОРА
Головною загрозою для проведення демократичних виборів в Україні є нове виборче законодавство.
Про це кореспондентові ZAXID.NET повідомив координатор Громадянської мережі ОПОРА в Рівненській області Андрій Токарський.
«Наші спостерігачі ведуть незалежне спостереження за передвиборчим процесом у Рівненській області. У новій редакції закону про вибори є ряд положень, які можуть бути використаними для фальсифікації результатів голосування.
Зокрема, Стаття 15 Закону скорочує тривалість виборчого процесу з 90 до 50 днів. Таке скорочення строків суттєво зменшує періоди висування кандидатів, ведення передвиборної агітації. Окрім цього, склади територіальних виборчих комісій (далі - ТВК) формуються за 45 днів до дня виборів. У попередній редакції ТВК формувалися до початку виборчого процесу, тепер виникає питання, що будуть робити комісії „старого” складу ТВК перших п’ять днів виборчого процесу? Ми не виключаємо, що на майбутніх виборах цей пункт може стати загрозою, адже рішення, які у перші п’ять днів приймуть члени ТВК сформовані при теперішній більшості, будуть мати юридичну силу і після того, як на місцях створять нові комісії ТВК.
Збільшено обсяг повноважень Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) стосовно місцевих виборів. У разі прийняття ТВК незаконного рішення або її бездіяльності стаття 24 Закону наділяє ЦВК повноваженнями з власної ініціативи скасувати таке рішення.
Частина 6 статті 22 та частини 1 статті 23 Закону передбачають, що ТВК та ДВК формуються з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях. Разом із нормами, які передбачають, що у випадку подання до складу ТВК менше восьми осіб, склад ТВК формується за поданням голови відповідної ВК, ці частини Закону дозволяють формувати виборчі комісії за бажанням їх керівників.
Частина 1, статті 53 дозволяє посадовцям вести агітацію у робочий та позаробочий час. Крім цього, керівникам державних установ не забороняється залучати до агітації своїх підлеглих та використовувати для агітації державні ресурси, якщо вони це роблять у позаробочий час», – зазначив А. Токарський.