Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy potępiło Rosję za działania w Gruzji
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 29 września rezolucję, poświęconą rosyjsko-gruzińskiemu konfliktowi, która wyraża dezaprobatę dla działań Moskwy. W dokumencie, nazwanym "Wojna między Gruzją a Rosją: rok później", zaznaczono o zaniepokojeniu Zgromadzenia w związku z odmową Rosji wpuszczenia na terytorium Abchazji i Osetii Południowej obserwatorów z Unii Europejskiej – informuje TSN.ua.
Zgromadzenie Parlamentarne również krytykuje weto Rosji wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która miała przedłużyć działalność misji obserwatorów ONZ w Abchazji.
Autorzy dokumentu również wypowiedzieli niezadowolenie próbami przymusu etnicznych Gruzinów do przyjęcia obywatelstwa abchaskiego i południowoosetyńskiego. Tamże wskazano, że władze Rosji i Osetii Południowej dopuściły do czystek etnicznych, których dochodzeniu, zdaniem autorów, nie poświęcono należnej uwagi.
Szczególną uwagę zwrócono na niespełnienie przez stronę rosyjską wymagań, przedstawionych w poprzednich rezolucjach Zgromadzenia Parlamentarnego. Jest to m.in. odmowa uznania niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, a także wyprowadzenie wojsk na pozycje poprzedzające sierpniową wojnę.
Autorzy rezolucji również wzywają do rosyjskiej i gruzińskiej strony o przeprowadzenie śledztwa przypadków naruszenia praw człowieka podczas działań wojskowych i po ich zakończeniu. Z takim apelem autorzy zwrócili się do Międzynarodowego Sądu Karnego oraz poprosili o śledztwo możliwych zbrodni wojskowych w toku konfliktu.
Wcześniej komisja Zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy ds. monitoringu odmówiła poparcia propozycji Gruzji o pozbawieniu rosyjskiej delegacji prawa do głosu w Zgromadzeniu. To pytanie jednak wciąż figuruje w porządku dziennym sesji Zgromadzenia Parlamentarnego, która odbędzie się 1 października.