SMS-атака цілить у голову
Російські спецслужби активно застосовують методи психологічного впливу на українців
Українці зіткнулися з масовою розсилкою фальшивих SMS-повідомлень від імені Комітету солдатських матерів про значні втрати наших військових у зоні АТО. У четвер ввечері абоненти мобільного зв’язку у різних містах отримали повідомлення такого змісту: «Втрати ЗСУ під час проведення АТО: загинуло – 4800, поранено – 12000. Комітет солдатських матерів». Деякі повідомлення були підписані просто «Комітет матерів». В якості відправника таких SMS був вказаний абонент KSM або SMSINFO.
При цьому насправді за весь час проведення АТО (станом на 11 серпня) загинули 568 українських військовослужбовців та 2120 отримали поранення. Про це свідчать дані інформаційно-аналітичного центру РНБО.
Перебільшення практично на порядок даних про втрати серед українських військових має на меті дезінформацію населення і поширення панічних чуток, вважають експерти.
«Розповсюдження такої інформації здійснюється з метою дестабілізації суспільно-політичної обстановки в регіонах та перешкоджання проведенню заходів часткової мобілізації», – зазначається у екстреному повідомленні Львівського обласного військкомату з приводу розсилки фальшивих SMS -повідомлень.
Фальшиві «матері»
В Україні справді уже давно існує громадська організація «Комітет солдатських матерів», яка тісно співпрацює з Міноборони і метою діяльності якої було покращення умов проходження строкової служби, протидія неуставним стосункам і таке інше.
«Ми офіційно заявляємо, що це провокація, що жодна організація, яка працює з солдатськими матерями, до цього не причетна, – пояснила ZAXID.NET Олена Пономарева, голова громадської організації «Пліч-о-пліч заради майбутнього», яка співпрацює з благодійним фондом «Солдатські матері за нову армію», всеукраїнським об’єднанням «Надія армії» та безпосередньо опікується сім’ями солдатів, які воюють в зоні АТО. – «Комітет солдатських матерів» – це давня організація, але вони працюють при Мінборони, тому явно не можуть бути причетними до подібної провокації».
За словами Пономаревої, такі випадки мали б розслідувати українські спецслужби. «Цим можуть займатись тільки лжеорганізації – бити по болючому, – каже вона. – Ми спілкуємось з батьками, знаємо реальну ситуацію, і наші організації навпаки пробують цей біль пригасити».
Непричетність до фальшивих SMS підтвердили ZAXID.NET і у Львівському обласному фонді «Солдатські матері - за нову армію».
«Ми не маємо ніякого стосунку до так званого «Комітету солдатських матерів». Наша організація жодного разу не закликала до публічних акцій протесту. Члени нашої організації є противниками того, щоб у час військових дій загострювати невдоволення серед суспільства, – йдеться у заяві фонду «Солдатські матері - за нову армію», надісланому на адресу ZAXID.NET. – Нашим завданням є у законний спосіб добиватися дотримання прав військовослужбовців і їх родин, зокрема надання матеріальної допомоги сім’ям учасників АТО, матеріальне та медичне забезпечення учасників АТО»
«Це дезінформація супротивника»
«Людям, яким приходять такі повідомлення просто потрібно не реагувати на них, – сказав ZAXID.NET представник західного регіонального медіа-центру Міноборони Вадим Бакай. – Це спрямована дезінформація нашого супротивника для того, щоб розхитати ситуацію в суспільстві, це накручування суспільства. Цим має займатись СБУ».
Бакай також наголошує, що всі офіційні дані про втрати, які опубліковані – достовірні та перевірені.
При цьому соцмережі з учорашнього вечора рясніють фотографіями панічних з екранів мобільних телефонів. Відомо, що такі повідомлення отримували абоненти «Київстар» та Life :) у Львові, Києві, Харкові, Ужгороді та інших містах.
«Такі розсилки, яких абоненти не замовляли, згідно із законом вважаються спамом, – пояснює представник «Київстар» Ірина Пацевко. – Ми не можемо втручатися у зміст інформації, яку одні клієнти розсилають іншим і навіть про сам факт таких розсилок ми можемо дізнаватись лише тоді, коли абоненти нам поскаржаться».
Вона також наголосила, що розслідування стосовно таких випадків можуть проводити виключно органи правопорядку, зокрема СБУ.
СБУ чекає заяв?
У правоохоронних органах про розсилку фальшивих панічних СМС знають, але, схоже, не особливо цим переймаються. «Ми знаємо про такі випадки, але заяв від громадян з цього приводу у нас немає», – заявив ZAXID.NET речник СБУ у Львівській області Тарас Чайка. За його словами, в СБУ дізналися про СМС-інформування з преси, однак кримінальне провадження поки не відкрите.
В управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України ZAXID.NET теж повідомили, що не надходило жодного повідомлення про дезінформацію населення з допомогою SMS-повідомлень.
Раніше ZAXID.NET уже повідомляв, що у центральних та західних областях України почали діяти організовані групи російських провокаторів, які приходять до родичів учасників АТО і розповідають, що ті загинули. Офіційні речники Міноборони наголошують, що сповіщати близьких про загибель військовослужбовців можуть лише представники частин та військкоматів з відповідними документами.