Археологи Ужгородського університету викопали унікальні золоті вироби та зброю дохристових часів
Археологічна експедиція Ужгородського національного університету на розкопках поблизу закарпатського села Мала Копаня виявила унікальну знахідку. Під час розкопок городища давніх племен даків фахівці знайшли чоловічі та жіночі поховання, а в них - золоті прикраси, датовані 80-70 роками до н.е. Вага виробів сягає 450 г. Також вони відкопали зброю, котра належала вершникам бойової аристократії - 7 кельтських і 3 дакійських мечі першого сторіччя до н. е.
Як повідомив ZAXD.NET телефоном з місця розкопок доцент Ужгородського університету Ігор Прохненко, цьогорічна знахідка у Малій Копані за своєю археологічною цінністю перевершує всі попередні, знайдені протягом двох сторіч існування закарпатської археологічної науки. Знахідка є унікальною для Європи.
Розкопки у Малій Копані ведуться на площі у 1 500 м кв і тривають уже 30 років. Очолює роботи професор, доктор історичних наук В’ячеслав Котигорошко.
"Після піврічного дослідження науковцями університету всі артефакти, крім золотих, будуть передані до Виноградівського історичного музею. А куди доправлять золоті прикраси, буде вирішуватись на рівні області", - розповів І. Прохненко.
Науковець не зміг назвати ринкової вартості знайденого, проте запевнив, що воно - безцінне.
Він також повідомив, що держава недостатньо виділяє коштів для проведення розкопок. "Однак цьогорічною знахідкою закарпатські археологи "заробили на фінансування у держави на 20-30 років наперед", - пожартував науковець.
Племена даків належали до фракійських племен, вони жили на території сучасного Закарпаття 2000 років тому. Поблизу нинішнього села Мала Копаня у 1 сторіччі до нашої ери вони заснували велике городище.