Через справу Демян’юка українців звинувачують в Голокості, – історик
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України Владислав Гриневич заявляє, що Івана Демян’юка судять не за конкретне вбивство і злочини.
Про це він повідомив 28 травня в ефірі програми «Велика політика з Євгенієм Кисельовим».
Гриневич нагадав, що під час подій Голокосту на території України загинуло 1,6 млн євреїв.
«Частина українців також брала участь в Голокості Це складне питання. І тому справа Демян’юка опинилась в складному стані, коли через нього звинувачується Україна, точніше українців у Голокості… Натомість наші люди перебувають на четвертому місці у світі за кількістю праведників світу», – сказав Владислав Гриневич.
Також через телеміст у ефірі колишній керівник служби розвідки в Ізраїлі Яков Кедмі розповів, що з ним консультувався в Ізраїлі головний обвинувач у справі Дем’янюка.
«Перед судом було багато сумнівів юристів, що навряд чи можна буде довести, що його (Дем’янюка. – прим ZAXID.NET ) називали Іваном Грозним (кличка охоронця з концтабору «Треблінка». – ZAXID.NET ). Таких, як Дем’янюк, були десятки тисяч. До суду довели тільки кілька тисяч людей, які отримали значно менші терміни, ніж Дем’янюк», – сказав він.
Яков Кедмі наголосив, що проводити справи щодо цих людей треба було тоді, коли вони були актуальними, мовляв, зараз це більше схоже на спроби німців «відмити свою совість», нібито не лише вони були учасникам згаданих подій.
«Хоча основна участь була німецьких нацистів», – додав він.
Своєю чергою заступник голови ВО «Свобода» Андрій Мохник зазначив, що Україна повинна надати Іванові Дем’янюку українське громадянство і захистити Дем’янюка, мовляв, презумпцію невинності ніхто ще не скасовував.
«Звинувачення українців в нацизмі – це підваження легітимності українців. Цивілізований західний світ зможе відтак виправдати бомбардування українців, бо ж «тут живуть нацисти», – сказав Мохник.
Водночас історик Анатолій Подольський наголосив на тому, що важливо сьогодні максимально дистанціюватися від колективної відповідальності.
«Ми не маємо відповідати, наприклад за колаборантів тощо. Ми відповідальні за пам'ять», – сказав історик.