Чому регламент ЛОР не може бути ні «регламентом більшості», ні «регламентом меншості»
Інші блоги автора
- Чому Великий Львів приречений бути «мегаполісом» 8 жовт, 16:00
- Економічний розвиток Львівської агломерації: від моноцентризму до поліцентризму 5 вер, 10:30
- Перші кроки Львівської агломерації 15 серп, 17:03
До теми
Регламент ЛОР є основним документом обласної ради, який встановлює правила діяльності ради, її структури, роботу на пленарних засіданнях та комісіях. Крім того, що регламент має силу рішення, можна впевнено сказати, що регламент є настільною книгою для кожного депутата.
Від того, як складений Регламент залежить якість та ефективність роботи Ради та кожного депутата. Регламент повинен допомагати кожному депутату максимально ефективно зреалізувати свої повноваження задля інтересів громади області.
Часто буває, що Регламент багатьох місцевих рад складається і затверджується в інтересах певної більшості депутатів чи керівництва ради. Буває, що Регламент використовують для обмеження певних прав, і можливостей депутатів в різних інтересах, тоді цей, надважливий для місцевої ради, документ виконує функцію «кнута чи пряника» для «чужих чи своїх».
Новообрані депутати кожної місцевої ради, при набутті своїх депутатських повноважень, починають кроїти старий Регламент, в основному виходячи із політичних та інших мотивів. Тому часто Регламент ради є політично-компромісним документом з урахуванням інтересів так званої більшості, тобто частини депутатських фракцій, які домовились про певну спільну діяльність у Раді.
Як голова комісії «з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики», я поставив собі за мету долучитися до того, щоб сформувати та затвердити Регламент ЛОР VI скликання – як документ, що буде враховувати інтереси ДЕПУТАТА, а не інтереси політичних груп, чи фракцій, як документ, який дозволить кожному обранцю у обласній раді максимально проявити свої таланти – заради служіння громаді Львівщини.
Крім цього, я вважаю, що у своїй діяльності депутат місцевої ради повинен сфокусуватися на інтересах жителів свого регіону, а не тонути в морі демагогії і політичної доцільності. Українці втомилися від політичної риторики, люди хочуть бачити результати роботи влади на місцях і у державі загалом. Тому я переконаний, що нам потрібно забувати про поняття «більшості» чи «меншості» у обласній раді, а, закотивши рукави, тяжко працювати для людей і заради людей.
Протягом двох місяців працювала «регламентна» комісія, на засідання якої запрошувалися представники ЗМІ, громадські активісти. Комісія працювала дуже продуктивно та конструктивно, підтримала близько 50 правок у проект Регламенту від депутатів та громадських активістів. 26 січня Львівська обласна рада підтримала новий Регламент, причому за цю «настільну» книгу депутата обласної ради проголосували усі фракції. Це говорить про якість документа і його аполітичну складову.
В подальшому закликаю усіх небайдужих долучатися до розгляду різних питань нашою комісією, серед яких і вдосконалення нашого Регламенту, який, я переконаний, буде найбільш демократичним та прозорим з усіх регламентів попередніх каденцій депутатів ЛОР.