Деякі експерти виступили проти заборони фільму «Тарас Бульба»
Троє членів Експертної комісії з питань розповсюдження та демонстрування фільмів (кінознавці Людмила Новикова, Оксана Волошенюк, Георгій Черков), яка заборонила недавно фільм «Тарас Бульба» російського режисера Володимира Бортка, висловились проти такої заборони, аргументувавши свою позицію.
Кінознавці вважають, що така заборона може спричинити низку ускладнень в українському суспільстві.
Також експерти вважають, що коли вирішується питання про заборону фільму В.Бортка, слід також брати до уваги, що подібне рішення дискредитує задіяних у створенні картини кількох ключових діячів вітчизняної культури: Богдана Ступку, Сергія Якутовича, Леся Сердюка, «творчість яких є визначальною для творення національних смислів української культури новітньої доби. І саме для цих смислів вони працювали й на фільмі Бортка цілком свідомо, а не як нетямущі жертви інформаційної війни Росії проти України. Для всіх вище названих митців, як і для М.С.Грушевського йдеться про таке поняття, як Україна-Русь, а не Русь-Росія».
«Така заборона означає рішенням на рівні держави заплямувати пам’ять Богдана Ступки, одного з найвидатніших вітчизняних акторів, викривити його творчий доробок важким звинуваченням; а з ним поставити під сумнів і твір М.Гоголя, що входить у скарбницю світової культури, митця, яким пишається українська земля», - вважають кінознавці.
Їх підтримав голова спілки кінематографістів Сергій Тримбач, який звернувся з відповідним листом до віце-прем’єр-міністра, міністра культури України В’ячеслава Кириленка, йдеться на офіційному сайті Національної спілки журналістів.
У листі, зокрема, сказано: «Заборона фільму «Тарас Бульба», окрім всього, створює небезпечний прецедент. За подібною логікою можна заборонити і повість самого Миколи Гоголя, а за тим і значну частину уже власне української літературної та мистецької класики. Фільм «Арсенал» Олександра Довженка, до прикладу, чи «Білий птах з чорною ознакою» Юрія Іллєнка – бо ж завжди знайдуться «фахівці» по винайденню в текстах чогось «кричуще антиукраїнського».
Також Сергій Тримбач вважає, що фільм «Тарас Бульба» є ще й роботою українських митців, таких як Богдан Ступка, Ада Роговцева, Лесь Сердюк, художник Сергій Якутович.
Голова НСКУ вважає заборону фільму «дешевим політиканством, прагнення набрати «очки» в ідеологічних оборудках сумнівного штибу».
Сергій Тримбач запропонував якнайшвидше зібрати експертну комісію Держкіно України і переглянути рішення щодо заборони фільму «Тарас Бульба».
Нагадаємо, що в опублікованому на сайті Держкіно рішенні наведено наступне обгрунтування відмови у прокатному посвідченні: «Фільм «Тарас Бульба» викривляє історичні події, фальсифікує і дискредитує українську національну ідею, і загалом є кричуще антиукраїнським, ставить під сумнів саме існування українського народу. Варто відзначити, що Володимир Бортко екранізував саме другу редакцію однойменної повісті Миколи Гоголя, створену на вимогу російського царату, де суттєво зміщені акценти на Русь іросійське, а Україна та українське майже відсутні».