Для України вступ до Митного союзу – це деградація і політична ізоляція, - експерт
Якщо Україна вступить у Митний союз з Росією, Казахстаном і Білоруссю, то свідомо приєднається до відсталих країн. Про це в ефірі телеканалу ТВі сказав голова Комітету економістів України Андрій Новак.
"В Україні є досить велике промислове лобі, яке зараз знаходиться при владі. Йому дуже вигідний полегшений варіант співпраці з російськими партнерами, особливо щодо постачання енергоносіїв", - зазначив він, повідомляє Gazeta.ua.
За словами експерта, розмови про можливе приєднання до Митного союзу викликають дежавю і нагадують підписання "харківських угод".
"Ми були в контакті з НАТО, йшли до вступу в організацію, були за крок до ПДЧ, багаторічні переговори, але раптом підписали протилежні угоди з РФ. Дуже схожа ситуація. Наче ніхто не обговорював, всі заперечували, але є велика небезпека, що саме таким тихим методом Україна підпише якийсь варіант Митного союзу чи протокол про наміри вступу до нього", - припустив Новак.
Економіст закликав не допустити, щоб Україна зробила другу велику політичну помилку.
"Якщо країна себе пов'яже економічно через Митний союз з РФ, Білоруссю і Казахстаном це означатиме для нас два ефекти – економічна деградація у ресурсно-сировинному напрямку і політична ізоляція зі сторони Європи. Для ЄС це був би сигнал, що Україна – не самостійний гравець, а супутник Росії", - переконаний він.
Новак вважає, що потрібно підготувати опозиційні сили і громадськість, щоб вони висловились, що це був би економічний і політичний крок назад.
"Як не крути, а Білорусь, РФ і Казахстан – це економічно відсталі країни, порівняно з ЄС. Тобто ми йдемо на відсталий ринок. Не хотів би, щоб Україна зробила цю геополітичну помилку, тому що з нами, як з гравцем на європейському просторі, ніхто не захоче мати справу", - наголосив експерт.
Він підкреслив, що РФ завжди хотітиме заробляти на українській економіці: "Ніякі союзи цьому не завадять. Це просто буде сильний аргумент для Росії, що ви тепер у нашому союзі, нікуди не подінетесь. Встановлення ціни тоді навіть не буде предметом політичних переговорів. Ціна буде встановлюватись у Кремлі".
Офіційні особи Євросоюзу не раз заявляли, що ЄС не зможе продовжувати переговори про асоціацію та зону вільної торгівлі у разі вступу України до МС.
Водночас глава МЗС Костянтин Грищенко раніше заявляв, що Україна однозначно визначила для себе пріоритет – входження до Євросоюзу. Україна не може бути членом Митного союзу і одночасно утворювати зону вільної торгівлі з Європейським союзом.
Нагадаємо, 1 січня 2010 у межах Євразійського економічного співтовариства діє Митний союз Росії, Білорусі й Казахстану. липня 2011 р. митні кордони між Росією і Казахстаном, а також між Росією і Білоруссю мають повністю зникнути.
З 1 січня 2012 країни об`єднаються в єдиному економічному просторі, на якому застосовуватимуться єдині принципи роботи бізнесу. Крім того, лідери країн планують створити єдиний валютний простір.
Водночас президент Віктор Янукович заявляв, що Україна не має жодних шансів вступити до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, оскільки влада ніколи не знайде 300 голосів у Раді для ратифікації цього рішення.
Однак уповноважений Кабміну з питань співробітництва з Росією Валерій Мунтіян 5 квітня сказав, що Україна може приєднатися до протоколу про створення Митного союзу з Росією, Білоруссю й Казахстаном у липні.