До Верховної Ради подали проект про скасування «правок Лозового»
Правки до КПК критикували як незалежні правники, так й представники правоохоронних органів
Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону про зміни до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства (№1009). Проект внесений до парламенту як невідкладний.
У пояснювальній записці йдеться, що законопроект пропонує скасувати так звані правки Лозового, які стосувалися термінів проведення досудового розслідування, призначення та проведення експертизи.
Автори зазначають, що після ухвалення 2012 року Кримінального процесуального кодексу він піддавався численним змінам та доповненням, які подекуди не мали прогресивного характеру.
«Наприклад, у 2017 році до Кримінального процесуального кодексу України були внесені зміни, які у засобах масової інформації набули назви «правки Лозового», що стосувалися строків досудового розслідування, призначення і проведення експертизи, можливості оскаржувати повідомлення про підозру тощо. Наслідком цих змін стало запровадження штучних процесуальних перешкод для розслідування злочинів, що негативно вплинуло на стан правопорядку у країні, а також на завантаженість суддів. Отже, зазначені норми Кодексу мають бути змінені», — йдеться у пояснювальній записці, інформує «Судово-юридична газета».
Нагадаємо, зміни до Кримінального процесуального кодексу, ініціатором яких був депутат Верховної Ради Андрій Лозовий (Радикальна партія Олега Ляшка), набули чинності 1,5 року тому.
У лютому 2018-го Верховна Рада схвалила законопроект, яким внесла зміни до Кримінального процесуального кодексу і яким частково скасувала ці правки. Зокрема, законом були внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу, якими вилучене положення про те, що подання клопотання щодо, серед іншого, призначення експертизи здійснюється виключно на підставі ухвали слідчого судді і подається до місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції.
У лютому 2019-го незалежна Рада громадського контролю НАБУ презентувала експертне дослідження про те, як «правки Лозового» вплинули на діяльність органів правопорядку. Експерти стверджували, що такі зміни до Кримінального процесуального кодексу вкрай негативно вплинули на досудове розслідування. Зокрема, згідно з оновленим КПК правоохоронцям потрібно вкластися з розслідуваннями в катастрофічно короткі терміни, також суттєво ускладнилося проведення експертиз та інше.
«Правки Лозового» критикували також правоохоронні органи.