Галичина не може бути пасивною жертвою російської моделі, - Маринович
Справжня самоврядність немислима без залучення громадськості. Проблема тільки в тому, як її залучати, сказав під час урочистих зборів з нагоди Дня місцевого самоврядування у Львівській міській раді член-засновник Української Гельсінської групи, віце-ректор УКУ Мирослав Маринович.
«Найперше слід усвідомити, що органи самоврядування – це не тільки депутати та мерія. У радянський час містом керували представники влади. У самоврядній структурі містом керують представник громади. У першому випадку царюють, у другому – служать», - наголосив Мирослав Маринович.
За його словами, «справжня самоврядність немислима без залучення громадськості. Проблема тільки в тому «як».
«Я не є прихильником так званих зустрічей з громадськістю, або прямого народовладдя. Не принесла особливої користі вічева демократія в часі козаччини. Я бачив, як це не спрацювало в час Чорновола. Не спрацює це і сьогодні» , - переконаний публіцист.
На його думку, «у Львові повинні робити те, чого все ще не робить держава: залучати до опрацювання якихось проблем професійні та опінієтворчі осередки».
«Це у сфері культури, певною мірою, робить Львівська міська влада, - сказав публіцист. - Але заважає дотеперішня радянська система управління".
«У преамбулі Європейської хартії місцевого самоврядування мовиться: «існування органів місцевого самоврядування, наділених реальними функціями, може забезпечити ефективне і близьке до громадянина управління». Я не знаю як, але є кілька принципів, які треба при цьому врахувати. Не бійтеся громадської ініціативи. Проте й не здавайтеся на її стихію. ЇЇ треба вміло каналізувати. Якщо міські структури бояться громадської ініціативи – вони приречені. Ви не стримаєте народну ініціативу, отже не робіть її своїм ворогом, а скористайтеся нею" , - порадив громадський діяч.
«Будьте публічні. По цьому і перевіряється, чи взагалі є самоврядність... Людям треба нагадувати, що їм зроблено добре», - зазначив М. Маринович.
При цьому він зауважив, що не треба ховати свої прорахунки, а навпаки першими давати належну інтерпретацію своїх дій, бо «якщо люди не розуміють причини якогось явища, то інтерпретація буде завжди найгірша».
Публіцист закликав чиновників: «Шануйте гідність людини..., бо забезпечення гідності людей вигідно, передусім, вам".
«Ви знаєте про закони розбитого вікна: якщо в будинку розбити одне вікно, то через якийсь час будуть розбиті інші, потрощені двері й таке інше. Бруд нас заражає» , - сказав громадський діяч.
Він закликав присутніх вірити «в те, що добро рано чи пізно знаходить своє визнання».
«Галичина не може бути пасивною жертвою російської моделі. П’ємонтність Галичини не в тому, щоб експортувати свої ідеологічні ознаки, а в тому, щоб ставати привабливішою у порівнянні з російською моделлю. Шукайте, експериментуйте, домагайтеся, будьте сміливі – і хай Вам Бог помагає», - зазначив Мирослав Маринович.