Громадські організації вимагають забезпечити право переселенців на участь у місцевих виборах
Сьогодні, 14 вересня, вимушені переселенці та громадські організації під Верховною Радою вимагають розглянути законопроект, який передбачає право участі переселенців у місцевих виборах, повідомив Крим.Реалії.
В акції беруть громадської мережі «Опора», донецьке відділення Комітету виборців України, організації «Крим SOS», «Восток SOS».
За інформацією учасників акції, зараз у Верховній Раді є три законопроекти щодо захисту виборчого права переселенців. Серед них є законопроект 2501а-1, який розробляли спільно депутати різних фракцій і профільні громадські організації.
На думку організаторів акції, політичні права громадян України, які, згідно з Конституцією, рівні перед законом, мають бути збережені і реалізовані під час місцевих виборів.
«Ми почали громадську акцію коаліції НГО на підтримку законопроекту 2501а-1 під будівлею Погоджувальної ради Парламенту. Вимога активістів – терміново винести на порядок денний і ухвалити законопроект, розроблений спільно експертами і парламентарми», – повідомив представник Громадської мережі «Опора» Олександр Неберикут.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська закликала народних депутатів якнайшвидше як Прийняти один з трьох зареєстрованих у парламенті законопроектів про забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.
У відкритому зверненні омбудсмена до народних депутатів Лутковська зазначила, що позбавлення близько 1,5 млн громадян виборчого права на виборах до місцевих органів влади є дискримінацією по відношенню до цих людей.
«Така ситуація порушує принцип недискримінації як в частині забезпечення рівності прав і свобод, так і рівності можливостей (стаття 2 закону України« Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні »), становить непряму дискримінацію за ознаками місця проживання і приналежності до ВПЛ і суперечить стандартам міжнародного права, Конституції, законам України, а також зобов'язанням України щодо забезпечення сталої інтеграції ВПЛ за місцем переміщення », – йдеться у зверненні.
На думку омбудсмена, прийняття закону, що дозволяє переселенцям голосувати на місцевих виборах, мінімізує ризики, пов'язані з маніпуляцією голосами виборців.
Як інформував ZAXID.NET, Комітет виборців виступив проти прийняття законопроектів, які надаватимуть внутрішньо переміщеним особам право голосувати за фактичним місцем реєстрації.
У КВУ вважають, що усі ці законопроекти суперечать Конституції, оскільки створюють для внутрішньо переміщених осіб «особливі» умови голосування за місцем фактичної проживання, хоча такої можливості будуть позбавлені «військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також громадяни, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, оскільки вони не належать до жодної громади».
У КВУ заявляють, що місцеві вибори відрізняються від парламентських чи президентських, на яких мають право голосувати всі, бо органи місцевої влади обирають члени територіальних громад.