Новий КПК суттєво зменшує можливості захисту, – Баганець
Всупереч твердженням чинної влади, новий Кримінальний процесуальний кодекс негативно позначається на можливостях захисту, вважає адвокат Олексій Баганець, який представляє, зокрема, інтереси Юрія Луценка.
У статті для видання «Українська Правда» Олексій Баганець вказує, що в новому КПК відсутня навіть окрема стаття про права захисника, а сам клієнт суттєво обмежений у виборі захисника у порівнянні з попередньою редакцією кодексу. «Так, новий КПК не допускає участі у захисті підозрюваного (обвинуваченого) "інших фахівців в галузі права", "захисників з кола близьких осіб", а також адвокатів, відомості про яких не внесені до Єдиного реєстру адвокатів України», – пише адвокат.
Також Олексій Баганець вказує на те, що новий КПК не дозволяє участі в судовому розгляді більш ніж п’ять захисників одного обвинуваченого, хоча кількість прокурорів і слідчих не обмежено.
Окрім того, адвокат розкритикував і статтю 53 КПК, якою вводиться новела про «захисника для окремої процесуальної дії». Ця новела, за його словами, дає стороні обвинувачення можливість усувати з процесу, бодай на деякий час, принципових та ефективних захисників. «Участь таких "захисників" (для окремої процесуальної дії – ред.) буде лише формальною, аби надати проведенню слідчої дії статус законної та допомогти в такий спосіб визнати допустимим той чи інший доказ», – додає Олексій Баганець.
«Адвокат, як захисник у кримінальній справі, тепер лише пасивно спостерігає за тим, як відносно його ймовірного клієнта починається кримінальне провадження та сторона обвинувачення здобуває і закріплює докази вини клієнта, позбавивши останнього можливості захищатись від кримінального переслідування», – зазначає юрист, наголошуючи також на тому, що адвокат не має можливості оскаржити затримання свого клієнта.
Нагадаємо, чинний Кодекс прийняла Верховна Рада України в ніч з 12 на 13 квітня 2012 року. До проекту КПК було подано близько 4 тис. поправок. Президент підписав цей закон 14 травня. Кодекс набув чинності 20 листопада 2012 року.
Один з авторів Кодексу, Андрій Портнов, пояснював, зокрема, що інститут громадських захисників у новому КПК не передбачений на вимогу Ради Європи.
Пропонуємо увазі читачів ZAXID.NET також ексклюзивне інтерв’ю Олексія Баганця.